G‘azoda insonparvarlik inqirozi og‘irlashmoqda, bemorlar vafot etmoqda
Chorshanba kuni kechasi Italiya hukumati tashabbusi bilan Piza shahriga evakuatsiya qilingan 20 yoshli Mara Abu Zuhri shifoxonaga yotqizilganidan 48 soat o‘tmay vafot etdi. Mahalliy ommaviy axborot vositalari bu haqda xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, yosh ayol Italiyaga onasi hamrohligida kelgan va Piza universiteti klinikasida davolanayotgan paytda yurak xuruji sababli hayotdan ko‘z yumgan. Shifokorlar uning tana og‘irligi va mushak massasi keskin kamayganini, uzoq vaqt yetarlicha ovqatlanmaganini ta’kidlamoqda.
BMT G‘azodagi vaziyat yuzasidan jiddiy ogohlantirish bermoqda. Ekspertlar hisobotlarida hududda ocharchilikning eng og‘ir ssenariysi amalga oshirilayotgani qayd etilgan.
Biroq Isroil hukumati bu iddaolarni rad etib, gumanitar yordam yetkazishda BMT agentliklarini ayblamoqda. Italiya hozirgacha G‘azodan 180 dan ortiq bolalar va kattalarni qabul qilgan.
Ular orasida og‘ir jarohatlar, tug‘ma kasalliklar yoki amputatsiyadan aziyat chekayotganlar bor. Shu haftada yana 31 nafar bemor va ularning hamrohlari Rim, Milan va Pizaga joylashtirilgan.
Britaniya parlamenti vakillari ham hukumatni zudlik bilan G‘azodan bolalar va yaradorlarni evakuatsiya qilish dasturini amalga oshirishga chaqirmoqda. Ularning fikricha, kechikish inson hayoti uchun jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Hozirda Isroil G‘azo shahridagi aholini xavfsiz hududlarga ko‘chirish rejasini boshlaganini ma’lum qildi. Biroq muntazam havo hujumlari, artilleriya zarbalari va kuchli bombardimonlar tufayli ayniqsa Zaytun tumanidagi vaziyat halokatli darajaga yetgan.
G‘azo sog‘liqni saqlash vazirligi so‘nggi zarbalar natijasida kamida 36 kishi halok bo‘lganini, shuningdek, 11 nafar inson ocharchilikdan vafot etganini bildirdi. Isroil harbiylari tinch aholi orasida qurbonlarni kamaytirishga harakat qilayotganini ta’kidlab, Hamas nazoratidagi manbalarning bergan raqamlariga shubha bilan qaramoqda.
Shu bilan birga, ular gumanitar inqiroz uchun javobgarlikni Hamas harakatiga yuklamoqda. Mutaxassislar esa bu kabi fojeali hodisalar G‘azodagi vaziyatning qanchalik og‘ir va halokatli ekanini yana bir bor ko‘rsatmoqda, deya ta’kidlamoqda.

Газа: гуманитарный кризис усугубляется, пациенты умирают
В ночь на среду 20-летняя Мара Абу Зухри, эвакуированная в город Пиза по инициативе правительства Италии, скончалась менее чем через 48 часов после госпитализации. Об этом сообщили местные СМИ.
По данным, молодая женщина приехала в Италию в сопровождении матери и умерла от сердечного приступа во время лечения в клинике Пизанского университета. Врачи отмечают резкое снижение массы тела и мышечной массы, а также длительное недоедание.
ООН серьезно предупреждает о ситуации в Газе. В отчетах экспертов отмечается, что в регионе реализуется самый тяжелый сценарий голода.
Однако правительство Израиля отвергает эти обвинения и обвиняет агентства ООН в затруднении доставки гуманитарной помощи. Италия до сих пор приняла более 180 детей и взрослых из Газы.
Среди них есть люди с тяжелыми травмами, врожденными заболеваниями или перенесшие ампутации. На этой неделе еще 31 пациент и их сопровождающие были размещены в Риме, Милане и Пизе.
Депутаты британского парламента также призывают правительство срочно реализовать программу эвакуации детей и раненых из Газы. По их мнению, задержка может привести к серьезным последствиям для жизни людей.
В настоящее время Израиль объявил о начале плана по перемещению населения города Газа в безопасные районы. Однако из-за регулярных авиаударов, артиллерийских обстрелов и мощных бомбардировок ситуация, особенно в районе Зайтун, достигла катастрофического уровня.
Министерство здравоохранения Газы сообщило, что в результате последних ударов погибло не менее 36 человек, а также 11 человек умерли от голода. Израильские военные подчеркивают, что пытаются снизить число жертв среди мирного населения и с подозрением относятся к цифрам, предоставленным источниками, контролируемыми Хамасом.
В то же время они возлагают ответственность за гуманитарный кризис на движение Хамас. Эксперты отмечают, что такие трагические события вновь демонстрируют, насколько тяжелая и катастрофическая ситуация в Газе.