Jeyms Uebb teleskopi Uran yo‘ldoshini topdi
NASA agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, «Jeyms Uebb» kosmik teleskopi Uranning atrofida aylanayotgan yangi, ilgari noma’lum tabiiy yo‘ldoshni kashf etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yo‘ldosh S/2025 U1 nomi bilan atalgan va shu tariqa sayyoraning ma’lum bo‘lgan yo‘ldoshlari soni 29 taga yetdi. Bu kashfiyot kosmik fanlar sohasidagi tadqiqotchilar va muxlislar uchun katta ahamiyatga ega bo‘ldi.
Janubi-g‘arbiy tadqiqot instituti (SwRI) rahbarligidagi olimlar guruhi teleskop yordamida yangi yo‘ldoshni o‘rganib, uning xususiyatlarini aniqladi. NASA ma’lumotlariga ko‘ra, S/2025 U1 yo‘ldoshi 2025 yil 2 fevralda birinchi marta kuzatuvlar davomida topilgan.
Bu hodisa sayyora tizimlarini o‘rganayotgan olimlar uchun yangi imkoniyatlar yaratdi. Yangi yo‘ldoshning diametri taxminan 10 kilometr bo‘lib, bu kichik hajmdagi jismlar avvalgi kashfiyotlarda e’tibordan chetda qolgan bo‘lishi mumkin.
Masalan, 1986 yilda Uran yaqinidan o‘tgan Voyager-2 zond bu yo‘ldoshni aniqlay olmagan. Bu esa zamonaviy teleskop va texnologiyalarning ahamiyatini yana bir bor ko‘rsatadi.
Hozirda S/2025 U1 Uran markazidan taxminan 56 ming kilometr uzoqlikda harakat qilmoqda va Ofeliya hamda Byanka yo‘ldoshlari orbitalari orasida, sayyoraning ekvatorial tekisligida aylanmoqda. SwRI mutaxassisi Mariam El Mutamidning ta’kidlashicha, yo‘ldoshning deyarli doiraviy orbitasi uning hozirgi joylashuvida shakllangan bo‘lishi mumkinligini ko‘rsatadi.
Shuningdek, Uranning dastlabki ikki yo‘ldoshi – Titaniya va Oberon, 1787 yilda ingliz astronomi Uilyam Gershel tomonidan kashf etilgan. So‘nggi sun’iy yo‘ldosh, S/2023 U1 esa 2023 yil noyabr oyida Chilidagi Las-Kampanas rasadxonasida aniqlangan edi.
Shunday qilib, Uran sayyorasining tabiiy yo‘ldoshlari oilasi yana bir yangi a’zoga ega bo‘ldi. «Jeyms Uebb» teleskopi orqali olingan ushbu ilmiy kashfiyot nafaqat astronomlar, balki kosmos va uning sirlariga qiziqqan barcha muxlislar uchun katta qiziqish va ilhom manbai hisoblanadi.

Телескоп Джеймс Уэбб обнаружил спутник Урана
По данным агентства NASA, космический телескоп «Джеймс Уэбб» обнаружил новый, ранее неизвестный естественный спутник, вращающийся вокруг Урана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот спутник получил название S/2025 U1, и таким образом количество известных спутников планеты достигло 29. Это открытие имеет большое значение для исследователей и любителей космических наук.
Группа ученых под руководством Южно-Западного исследовательского института (SwRI) изучила новый спутник с помощью телескопа и определила его характеристики. По данным NASA, спутник S/2025 U1 был впервые обнаружен в ходе наблюдений 2 февраля 2025 года.
Это событие открыло новые возможности для ученых, изучающих планетарные системы. Диаметр нового спутника составляет примерно 10 километров, и такие небольшие объекты могли оставаться незамеченными в предыдущих открытиях.
Например, зонд Voyager-2, пролетевший рядом с Ураном в 1986 году, не смог обнаружить этот спутник. Это еще раз подчеркивает важность современных телескопов и технологий.
В настоящее время S/2025 U1 движется на расстоянии примерно 56 тысяч километров от центра Урана и вращается в экваториальной плоскости планеты между орбитами спутников Офелия и Бьянка. По словам специалиста SwRI Мариам Эль Мутамид, почти круговая орбита спутника может указывать на то, что он сформировался на своем нынешнем месте.
Также стоит отметить, что первые два спутника Урана — Титания и Оберон — были открыты английским астрономом Уильямом Гершелем в 1787 году. Последний искусственный спутник, S/2023 U1, был обнаружен в ноябре 2023 года в обсерватории Лас-Кампанас в Чили.
Таким образом, семья естественных спутников планеты Уран пополнилась еще одним новым членом. Это научное открытие, сделанное с помощью телескопа «Джеймс Уэбб», является источником большого интереса и вдохновения не только для астрономов, но и для всех любителей космоса и его тайн.