Mumbai shahrida kuchli yomg‘irlar hayotni to‘xtatdi
Hindistonning moliya markazi Mumbai shahrida kuchli yomg‘irlar hayotni to‘xtatib qo‘ydi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Yomg‘irlar natijasida ko‘plab yo‘llar suv ostida qoldi, transport va parvozlar jadvali buzildi. Shahar hududining ayrim joylari bel bo‘yi va tizzagacha suvga to‘ldi, aholi esa suv bosgan ko‘chalarda suzib yurishga majbur bo‘ldi.
Mahalliy hokimiyat tomonidan suv ostida qolgan 600 dan ortiq odam qutqarildi, ulardan 23 nafari kislorod yetishmovchiligi sababli muolaja oldi. Shuningdek, shaharning past joylaridan 350 kishi vaqtinchalik boshpanalarga ko‘chirildi.
Mumbai shahridagi mahalliy poezdlar va xalqaro aeroportdagi parvozlar kechikishi va bekor qilinishi sababli minglab odamlar noqulayliklarga duch kelmoqda. Ekspertlarning fikricha, yomg‘irlar shahar infratuzilmasining eskirgan himoya tizimi va aholi sonining tez o‘sishi bilan moslashmagan.
Shu bois yangi ko‘priklar va metro tarmoqlari mavjud bo‘lsa ham, suv bosishi va tirbandliklarni bartaraf etish qiyin kechmoqda. Mahalliy siyosatchilar va fuqarolar hukumatni tayyor emaslikda ayblamoqda.
Shahar aholisi havo sharoitidan qat’iy nazar, xavfsizlik choralariga rioya qilishi va zarurat bo‘lganda vaqtinchalik boshpanalarga ko‘chishi tavsiya etilmoqda.

Сильные дожди в городе Мумбаи остановили жизнь
Сильные дожди остановили жизнь в финансовом центре Индии — городе Мумбаи. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате дождей многие дороги оказались под водой, нарушено расписание транспорта и рейсов. Некоторые районы города затоплены по пояс и до колен, жители вынуждены плавать по затопленным улицам.
Местные власти спасли более 600 человек, оказавшихся под водой, из них 23 получили лечение из-за нехватки кислорода. Кроме того, 350 человек из низинных районов города были временно переселены в убежища.
Тысячи людей испытывают неудобства из-за задержек и отмены местных поездов и международных рейсов в аэропорту Мумбаи. По мнению экспертов, дожди выявили несовершенство устаревшей системы защиты городской инфраструктуры и неготовность к быстрому росту населения.
Несмотря на наличие новых мостов и линий метро, справиться с наводнениями и пробками сложно. Местные политики и жители обвиняют правительство в неподготовленности.
Жителям города рекомендуется соблюдать меры безопасности независимо от погодных условий и при необходимости временно переселяться в убежища.