Ukraina “Flamingo” qanotli raketani sinovdan o‘tkazdi
Ukraina hukumati uzoq masofaga mo‘ljallangan yangi “Flamingo” qanotli raketani muvaffaqiyatli sinovdan o‘tkazdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakat prezidenti Vladimir Zelenskiy 20-avgust kuni jurnalistlar bilan uchrashuvda ma’lum qildi. Prezidentning ta’kidlashicha, “Flamingo” raketasi Ukraina raketa dasturidagi eng samarali va kuchli loyihalardan biri hisoblanadi.
DW nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, raketaning uchish masofasi 3000 kilometrni tashkil etadi. Zelenskiy bu natijani mamlakat mudofaa sohasidagi katta yutuq deb atadi.
Shuningdek, u raketa xususiyatlari to‘liq oshkor qilinmasligini, ma’lumotlar faqat yuztadan ortiq raketa amalda ishlatishga tayyor bo‘lgach e’lon qilinishini bildirdi. Raketalarning ommaviy ishlab chiqarilishi 2025 yil dekabrida yoki 2026 yil boshida boshlanishi rejalashtirilgan.

Украина испытала крылатую ракету «Фламинго»
Правительство Украины успешно провело испытания новой крылатой ракеты «Фламинго» с большой дальностью действия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом 20 августа на встрече с журналистами сообщил президент страны Владимир Зеленский. По его словам, ракета «Фламинго» является одним из самых эффективных и мощных проектов в ракетной программе Украины.
По данным издания DW, дальность полёта ракеты составляет 3000 километров. Зеленский назвал этот результат большим достижением в области обороны страны.
Также он отметил, что характеристики ракеты не будут полностью раскрыты, информация будет опубликована только после того, как более ста ракет будут готовы к практическому применению. Массовое производство ракет планируется начать в декабре 2025 года или в начале 2026 года.
Правительство Украины надеется значительно усилить обороноспособность страны за счёт создания нового оружия. Этот проект считается важным шагом в укреплении безопасности государства.