Trampning qo‘lida ko‘karish va oyoq shishi kuzatildi
AQSH Prezidenti Donald Trampning sog‘lig‘i so‘nggi kunlarda jamoatchilik diqqat markazida qolmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
“The Daily Beast” nashrining xabar berishicha, davlat rahbarining qo‘lida ko‘karishlar paydo bo‘lgan va u bu joylarni qalin krem yordamida yashirishga harakat qilgan. Suratlardan ko‘rinib turibdiki, qo‘lning ko‘kargan joylari to‘liq ko‘zga tashlanmaydi, chunki ustiga krem surtilgan.
79 yoshli Tramp o‘z lavozimiga qaytganidan beri bir necha bor o‘ng qo‘lidagi ko‘karishlarni omma oldida kosmetika vositasida yashirgan. Rasmiy Vashington esa avvalroq Prezidentning qo‘lida paydo bo‘lgan ko‘karishlarni tez-tez qo‘l siqishlari bilan bog‘lagan.
Aprel oyida esa shifokor Shon Barbabella Trampning yillik tibbiy ko‘rik natijalarini e’lon qilib, uning jismoniy va aqliy salomatligi a’lo darajada ekanini ma’lum qilgan. Iyul oyida esa Trampga surunkali venoz yetishmovchilik tashxisi qo‘yilgan, biroq uning umumiy sog‘ligi yaxshi ekanligi ta’kidlangan.
Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Levittning so‘zlariga ko‘ra, yaqinda olingan fotosuratlarda Prezidentning oyoqlari shishib, qo‘li ko‘kargani ko‘rinmoqda. U tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilgan va oyoq shishishi venoz kasallik bilan bog‘liq ekani ma’lum qilingan.
Bu kasallikda oyoq klapanlari eskirib, qonning yurakka qaytishi sustlashadi. Bunday holat ayniqsa 70 yoshdan oshgan odamlarda keng tarqalgan.
Matbuotda aytilishicha, so‘nggi oylarda Prezidentning omma oldidagi chiqishlari va surati uning sog‘ligi joyida ekanligi haqidagi savollarni ko‘paytirmoqda. Shu sababli qo‘ldagi ko‘karishlar va oyoqdagi shishish Trampning salomatligiga nisbatan jamoatchilikning qiziqishini oshirmoqda.
Natijada, uning qo‘li va oyoqlaridagi o‘zgarishlar nafaqat tashqi ko‘rinish nuqtai nazaridan, balki tibbiy jihatdan ham odamlarning e’tiborini tortmoqda.

У Трампа наблюдаются синяки и отёки ног
Здоровье президента США Дональда Трампа в последние дни находится в центре внимания общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания “The Daily Beast”, на руке главы государства появились синяки, которые он пытался скрыть с помощью густого крема. Судя по фотографиям, синяки на руке не полностью видны, так как сверху нанесён крем.
79-летний Трамп с тех пор, как вернулся к своей должности, несколько раз скрывал синяки на правой руке с помощью косметических средств на публике. Официальный Вашингтон ранее связывал появление синяков на руке президента с частыми рукопожатиями.
В апреле врач Шон Барбабелла опубликовал результаты ежегодного медицинского осмотра Трампа, заявив, что его физическое и психическое здоровье находятся на отличном уровне. В июле Трампу был поставлен диагноз хронической венозной недостаточности, однако подчёркивалось, что его общее состояние здоровья хорошее.
По словам пресс-секретаря Белого дома Кэролайн Левитт, на недавно сделанных фотографиях видно, что ноги президента отёкли, а рука посинела. Он прошёл медицинское обследование, и было установлено, что отёки ног связаны с венозным заболеванием.
При этом заболевании клапаны ног изнашиваются, и кровоток к сердцу замедляется. Такая ситуация особенно распространена среди людей старше 70 лет.
В СМИ отмечается, что в последние месяцы выступления президента на публике и его фотографии вызывают всё больше вопросов о состоянии его здоровья. Поэтому синяки на руке и отёки ног усиливают интерес общественности к здоровью Трампа.
В результате изменения на руках и ногах привлекают внимание людей не только с точки зрения внешнего вида, но и с медицинской точки зрения.