Shri-Lankaning siyosiy hayotida yana muhim voqea yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Huquq-tartibot organlari mamlakatning sobiq prezidenti Ranil Vikremesingheni davlat mablag‘larini shaxsiy manfaatlari uchun ishlatganlikda ayblab hibsga oldi. The Independent nashri ushbu voqea haqida ma’lumot tarqatdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 76 yoshli siyosatchi 2023 yilda rasmiy xizmat safarida Buyuk Britaniyada shaxsiy maqsadlarda vaqtinchalik to‘xtagani uchun javobgarlikka tortilmoqda. U G77 sammitidan qaytayotganda Londonda qisqa muddat to‘xtab, turmush o‘rtog‘i bilan Vulverhempton universitetida bo‘lib o‘tgan tadbirda ishtirok etgan.
Ranil Vikremesinghe barcha ayblovlarni rad etmoqda. Uning ta’kidlashicha, safar davomidagi xarajatlarni turmush o‘rtog‘i qoplagan va davlat mablag‘lari ishlatilmagan.
Biroq Shri-Lanka jinoiy tergov departamenti prezidentning shaxsiy tashriflari, jumladan shaxsiy qo‘riqchilari uchun qilgan xarajatlar davlat hisobidan qoplanishini aniqlagan. Ranil Vikremesinghe 1977 yildan buyon mamlakat siyosatida faoliyat yuritib kelmoqda.
U 28 yoshida parlamentga saylanib, olti marta bosh vazir lavozimini egallagan. 2022 yilda ommaviy noroziliklar ortidan hukumat rahbari va keyinchalik prezident bo‘lgan.
Uning rahbarligi davrida mamlakat og‘ir iqtisodiy inqirozga duch keldi. Vikremesinghe Xalqaro valyuta jamg‘armasidan moliyaviy yordam olishda muhim rol o‘ynagan va iqtisodiy barqarorlikni ta’minlash uchun bir qator choralar ko‘rgan.
Tarixiy jihatdan qaraganda, bu holat Shri-Lankaning sobiq prezidenti ilk bor hibsga olinishi sifatida qayd etilmoqda. Mutaxassislar fikricha, Vikremesinghega nisbatan qo‘yilgan ayblovlar mamlakat siyosatida katta munozaralarga sabab bo‘lishi va shaffoflikni oshirishga turtki berishi mumkin.

В Шри-Ланке арестован бывший президент
Правоохранительные органы арестовали бывшего президента страны Ранила Викремесингхе по обвинению в использовании государственных средств в личных целях. Об этом событии сообщил журнал The Independent.
По данным, 76-летний политик привлекается к ответственности за временную остановку в Великобритании в 2023 году во время официальной командировки с личными целями. Возвращаясь с саммита G77, он ненадолго остановился в Лондоне и принял участие в мероприятии в Университете Вулверхэмптона вместе с супругой.
Ранил Викремесингхе отвергает все обвинения. По его словам, расходы во время поездки покрыла его супруга, и государственные средства не использовались.
Однако Департамент уголовных расследований Шри-Ланки установил, что расходы на личные визиты президента, включая расходы на личную охрану, покрывались за счет государственных средств. Ранил Викремесингхе активно участвует в политике страны с 1977 года.
Он был избран в парламент в возрасте 28 лет и шесть раз занимал пост премьер-министра. В 2022 году после массовых протестов стал главой правительства, а затем президентом.
Во время его руководства страна столкнулась с тяжелым экономическим кризисом. Викремесингхе сыграл важную роль в получении финансовой помощи от Международного валютного фонда и принял ряд мер для обеспечения экономической стабильности.
Исторически это событие отмечается как первый арест бывшего президента Шри-Ланки. По мнению экспертов, предъявленные Викремесингхе обвинения могут вызвать большие дискуссии в политике страны и способствовать повышению прозрачности.
Это событие занимает важное место в политическом будущем страны и системе правоохранительных органов.