Turkiya Isroil bilan dengiz va havo qatnovini to‘xtatdi
Turkiya tashqi ishlar vaziri Hakan Fidan mamlakat Isroil bilan dengiz va havo qatnovlariga qat’iy cheklovlar joriy qilganini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda Isroil kemalari Turkiya portlariga kira olmaydi. Shuningdek, turk kemalariga ham Isroil portlaridan foydalanish taqiqlanadi.
Isroilga qurol-yarog‘ tashiydigan konteyner kemalari esa Turkiya hududiga umuman kiritilmaydi. Turkiya Isroilni G‘azodagi talafotlar uchun ayblab, xalqaro hamjamiyatni unga qarshi chora ko‘rishga chaqirmoqda.
Shu yil boshida Anqara Isroil bilan barcha savdo aloqalarini ham to‘xtatgan edi. Turkiya port ma’muriyatlari yaqinda agentlardan kemalarning Isroil bilan aloqasi yo‘qligini va u yerga xavfli yuk olib bormayotganini tasdiqlashni talab qila boshladi.
Hakan Fidan shuningdek, Turkiya G‘azoga havo orqali yordam yuborishga tayyorligini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, samolyotlar hozirda tayyor turibdi, ammo mintaqa rasmiylaridan ruxsat kutilmoqda.
Isroil hukumati esa ushbu bayonotlarga hozircha izoh bermadi. Bu chora-tadbirlar Turkiya va Isroil o‘rtasidagi munosabatlardagi keskinlikni yanada oshirmoqda.
Turkiya o‘z pozitsiyasini qat’iy ifoda etib, xalqaro hamjamiyatdan Isroilga bosim o‘tkazishni so‘ramoqda.

Турция приостановила морское и воздушное сообщение с Израилем
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан объявил о введении строгих ограничений на морское и воздушное сообщение с Израилем. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь израильские суда не смогут заходить в турецкие порты. Также турецким судам запрещено использовать израильские порты.
Контейнеровозы, перевозящие оружие в Израиль, вообще не будут допускаться на территорию Турции. Турция обвиняет Израиль в потерях в Газе и призывает международное сообщество принять меры против него.
В начале этого года Анкара также прекратила все торговые связи с Израилем. Администрации турецких портов недавно начали требовать от агентов подтверждения отсутствия связи судов с Израилем и того, что они не перевозят опасные грузы туда.
Хакан Фидан также заявил, что Турция готова отправить помощь в Газу воздушным путем. По его словам, самолёты уже готовы, но ожидают разрешения от местных властей.
Правительство Израиля пока не прокомментировало эти заявления. Эти меры ещё больше обостряют напряжённость в отношениях между Турцией и Израилем.
Турция твёрдо выражает свою позицию и призывает международное сообщество оказать давление на Израиль.