Saratonga qarshi universal vaksina va yangi hayot texnologiyasi
So‘nggi paytlarda biologiya va genetika sohasida muhim yangiliklar yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ulardan eng muhimlari – saratonga qarshi universal vaksinaning yaratilishi va “ko‘zgudagi hayot” deb ataladigan yangi texnologiyaning rivojlanishi hisoblanadi. Massachusets texnologiya instituti aspiranti Liam Chitayat va Minnesota universiteti dotsenti Keyt Adamala Amerika Foreign Affairs jurnalida ushbu mavzuda keng maqola e’lon qildilar.
Maqolada biologik hayot murakkab, aniq qonun va qoidalarga asoslangan yagona tizim ekanligi ta’kidlanadi. Hozirgi organizmlarda oqsillar asosan chap aminokislotalardan tashkil topgan, DNK esa o‘ng shakardandir.
“Ko‘zgudagi hayot” yoki teskari hayot shakli – molekulyar tarkibiy qismlarning to‘liq teskari holatda yaratilishini anglatadi. Tadqiqotchilar bunday organizmlar immun tizimidan osongina qochishi mumkinligini ogohlantiradi.
Bu yangi, davolanmaydigan infeksiyalarning paydo bo‘lishiga sabab bo‘lishi mumkin. Tabiatda bunday teskari hujayralarni nazorat qiluvchi mexanizm yo‘qligi, mavjud antibiotiklar ularning tuzilishiga qarshi samarasiz bo‘lishi ehtimoli yuqori ekanligi aytiladi.
Shunday qilib, agar bunday sintetik organizmlar tasodifan yoki maqsadli ravishda yuzaga kelsa, ular inson biologik himoyasidan o‘tib, davolanishga qarshilik ko‘rsatishi va ekologik muvozanatni buzishi mumkin. Shuningdek, “ko‘zgudagi hayot” insonlarning tabiat va evolyutsiya haqidagi tushunchalarini o‘zgartirishi mumkin.
Bu texnologiya orqali Yerda hayot qanday rivojlanganini va Quyosh tizimidagi boshqa sayyoralarda hayot shakllarini yaxshiroq tushunish imkoniyati paydo bo‘ladi. Biroq mutaxassislar bunday yangiliklarning istiqboldagi xavflarini hisobga olib, ehtiyot choralarini ko‘rishni tavsiya qiladilar.
Ekspertlar fikricha, ushbu ilmiy kashfiyotlar insoniyat uchun yangi evolyutsion bosqichlarni ochishi mumkin. Shu bilan birga, innovatsiyalardan foydalanishda etik va xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilish zarur.

Универсальная вакцина против рака и новая технология жизни
В последнее время в области биологии и генетики произошли важные новости. Об этом сообщает Zamin.uz.
Самыми значимыми из них являются создание универсальной вакцины против рака и развитие новой технологии, называемой «жизнь в зеркале». Аспирант Массачусетского технологического института Лиам Читая и доцент Университета Миннесоты Кейт Адамала опубликовали обширную статью на эту тему в американском журнале Foreign Affairs.
В статье подчеркивается, что биологическая жизнь — это сложная, основанная на точных законах и правилах единая система. В современных организмах белки в основном состоят из левых аминокислот, а ДНК — из правых сахаров.
«Жизнь в зеркале» или обратная форма жизни означает создание молекулярных компонентов в полностью обратном состоянии. Исследователи предупреждают, что такие организмы могут легко избегать иммунной системы.
Это может привести к появлению новых, неизлечимых инфекций. Отмечается, что в природе отсутствуют механизмы контроля таких обратных клеток, а существующие антибиотики, вероятно, будут неэффективны против их структуры.
Таким образом, если такие синтетические организмы возникнут случайно или целенаправленно, они смогут преодолеть биологическую защиту человека, проявлять устойчивость к лечению и нарушать экологическое равновесие. Кроме того, «жизнь в зеркале» может изменить представления людей о природе и эволюции.
С помощью этой технологии появится возможность лучше понять, как развивалась жизнь на Земле и какие формы жизни существуют на других планетах Солнечной системы. Однако специалисты рекомендуют учитывать потенциальные риски таких новшеств и принимать меры предосторожности.
По мнению экспертов, эти научные открытия могут открыть новые эволюционные этапы для человечества. Вместе с тем необходимо строго соблюдать этические и безопасностные нормы при использовании инноваций.