Barselonadan G‘azoga gumanitar kemalar qaytdi
Ispaniyaning Barselona shahridan G‘azo tomon yo‘l olgan gumanitar kemalar karvoni kuchli bo‘ron sababidan ortga qaytishga majbur bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Dushanba kuni tashkilotchilar ma’lum qilishicha, yakshanba kuni dengizga chiqqan o‘nlab qayiq va kemalar orasida iqlim faoli Greta Tunberg ham bo‘lgan. Ular sinov suzishini o‘tkazib, bo‘ron o‘tib ketishini kutish uchun portga qaytishga qaror qilgan.
Bu kichik qayiqchalarda shikastlanish va boshqa asoratlarning oldini olish maqsadida qilingan. Ma’lumotlarga ko‘ra, shamol tezligi soatiga 56 kilometrgacha yetgan.
Tashkilotchilar safarning qachon davom etishini hozircha e’lon qilmagan. Ushbu kemalar guruhi Isroilning dengiz to‘sig‘ini yorib o‘tib, G‘azo sektoriga oziq-ovqat va gumanitar yordam yetkazishni maqsad qilgan.
Isroil hukumati 2007-yildan buyon G‘azoga dengiz to‘sig‘ini qo‘llab kelmoqda. Rasmiylar bu chorani “Hamas” jangarilariga qurol yetkazilishining oldini olish uchun zarur deb hisoblaydi.
Gumanitar yordam safarlari davomida xavfsizlik va ob-havo sharoitlari birinchi o‘rinda turadi. Shu sababli tashkilotchilar har qanday xavfli vaziyatlarda qat’iy choralar ko‘rishga tayyor.

Гуманитарные корабли вернулись из Барселоны в Газу
Гуманитарный караван кораблей, направлявшийся из Барселоны (Испания) в Газу, был вынужден вернуться из-за сильного шторма. Об этом сообщает Zamin.uz.
В понедельник организаторы сообщили, что в воскресенье десятки лодок и кораблей, вышедших в море, включая климатическую активистку Грету Тунберг, решили вернуться в порт, чтобы переждать шторм.
Это было сделано для предотвращения повреждений и других последствий на этих небольших судах. По данным, скорость ветра достигала 56 километров в час.
Организаторы пока не объявили, когда путешествие продолжится. Группа этих кораблей планировала прорваться через морскую блокаду Израиля и доставить продовольствие и гуманитарную помощь в сектор Газа.
Правительство Израиля с 2007 года поддерживает морскую блокаду Газы. Официальные лица считают эту меру необходимой для предотвращения поставок оружия боевикам «Хамас».
Во время гуманитарных рейсов безопасность и погодные условия являются приоритетом. Поэтому организаторы готовы принимать решительные меры в любых опасных ситуациях.