Shanxay hamkorlik tashkilotida yangi nizolar yuzaga keldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
AnewZ nashrining xabariga ko‘ra, Hindiston Ozarboyjonning SHHTga to‘liq a’zo bo‘lish uchun bergan arizasini yana rad etdi. Hindiston bu qarorni Ozarboyjonning Pokistonni ochiq qo‘llab-quvvatlashi bilan izohlamoqda.
Hindistonlik diplomatlarning fikricha, bu holat ko‘p tomonlama hamkorlik tamoyillariga va “Shanxay ruhi”ga zid hisoblanadi. SHHT doirasida ikki davlat o‘rtasidagi mojaro tashkilot maydoniga ko‘chirilmasligi kerak.
Biroq Xitoyning pozitsiyasi boshqacha. Pekin rasmiylari Ozarboyjon arizasini to‘liq qo‘llab-quvvatlab, uning SHHT tamoyillariga mos kelishini ta’kidlamoqda.
Siyosatshunoslar bunday vaziyat tashkilot ichidagi ziddiyatlarni yanada kuchaytirayotganini bildiradi. Bir tomonda Xitoyning yordami va rag‘bati, ikkinchi tomonda esa Hindistonning keskin qarshi pozitsiyasi ko‘zga tashlanmoqda.
Bokudagi rasmiylar bu qaror Ozarboyjonning siyosiy yo‘nalishiga ta’sir qilmasligini aytmoqda, ammo bu qadam ko‘p tomonlama diplomatiya va SHHT ruhiyatiga zid ekanini ta’kidlashmoqda. APA agentligining ma’lumotiga ko‘ra, bu jarayon natijasida Pokiston Armanistonning tashkilotga a’zo bo‘lish arizasini rad etdi.
Hozirda SHHTning to‘liq a’zolari: Hindiston, Eron, Qozog‘iston, Xitoy, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston, Pokiston, O‘zbekiston va Belarus. Tashkilotda kuzatuvchi davlatlar sifatida Afg‘oniston va Mo‘g‘uliston, muloqot hamkorlari sifatida esa Ozarboyjon, Armaniston, Kambodja, Nepal, Turkiya va Shri-Lanka faoliyat yuritmoqda.
Bu holat SHHT ichidagi muvozanatning yanada sinovdan o‘tishini anglatadi. Tashkilotning kelajakdagi rivojlanishi esa keyingi muzokara va qarorlarga bog‘liq bo‘ladi.

Индия отвергла членство Азербайджана в ШОС
По информации издания AnewZ, Индия вновь отклонила заявку Азербайджана на полноправное членство в ШОС. Индия объясняет это решение открытой поддержкой Азербайджаном Пакистана.
По мнению индийских дипломатов, эта ситуация противоречит принципам многостороннего сотрудничества и «духу Шанхая». Конфликт между двумя странами не должен переноситься на площадку организации.
Однако позиция Китая иная. Официальные лица Пекина полностью поддерживают заявку Азербайджана и подчеркивают её соответствие принципам ШОС.
Политологи отмечают, что такая ситуация усиливает внутренние противоречия в организации. С одной стороны — поддержка и поощрение Китая, с другой — резкая оппозиция Индии.
Официальные лица в Баку заявляют, что это решение не повлияет на политический курс Азербайджана, однако подчеркивают, что этот шаг противоречит многосторонней дипломатии и духу ШОС. По данным агентства APA, в результате этого процесса Пакистан отклонил заявку Армении на членство в организации.
В настоящее время полноправными членами ШОС являются: Индия, Иран, Казахстан, Китай, Кыргызстан, Россия, Таджикистан, Пакистан, Узбекистан и Беларусь. В качестве наблюдателей в организации действуют Афганистан и Монголия, а в качестве партнеров по диалогу — Азербайджан, Армения, Камбоджа, Непал, Турция и Шри-Ланка.
Эта ситуация означает дальнейшее испытание баланса внутри ШОС. Будущее развитие организации будет зависеть от последующих переговоров и решений.