AQSH Chikagoda muhojirlar nazoratini kuchaytirdi
AQSH ma’muriyati shu haftada Chikago shahrida muhojirlar va mahalliy jamoat tartibini nazorat qilish bo‘yicha maxsus operatsiyani boshladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu operatsiya doirasida zirhli texnika, Immigratsiya va bojxona nazorati agentlari hamda Milliy gvardiya kuchlari safarbar qilindi. CNN telekanali bu haqda ma’lumot tarqatdi.
AQSH prezidenti Donald Tramp ilgari Chikagoga federal nazorat choralarini joriy etish va’da qilgan edi. Uning maqsadi mahalliy hokimiyat jinoyatchilik va tartibsizliklarni samarali bartaraf eta olmasa, federal kuchlarni jalb qilishdir.
Illinoys shtati gubernatori Jey Pritsker esa bu harakatni "harbiy bosqin" deb atadi. Unga ko‘ra, Trampning choralari faqat tartibni saqlashga qaratilmagan, balki 2026-yilgi gubernatorlik va Kongress saylovlariga ta’sir o‘tkazish uchun ham mo‘ljallangan bo‘lishi mumkin.
Shu sababli, mahalliy siyosatchilar va tahlilchilar bu qarorning siyosiy oqibatlari haqida bahslashmoqda. Ularning fikricha, bu holat federal va mahalliy hokimiyatlar o‘rtasidagi munosabatlarning keskinlashishiga olib kelishi ehtimoldan xoli emas.
Shunday qilib, Chikagoda yuzaga kelgan vaziyat AQSH siyosatida muhim o‘zgarishlarga sabab bo‘lishi mumkin.

США усилили контроль над мигрантами в Чикаго
Администрация США на этой неделе начала специальную операцию по контролю мигрантов и общественного порядка в городе Чикаго. Об этом сообщил Zamin.uz.
В рамках этой операции были мобилизованы бронетехника, агенты Иммиграционной и таможенной службы, а также силы Национальной гвардии. Об этом сообщил телеканал CNN.
Президент США Дональд Трамп ранее обещал ввести федеральные меры контроля в Чикаго. Его цель — привлечь федеральные силы, если местные власти не смогут эффективно бороться с преступностью и беспорядками.
Губернатор штата Иллинойс Джей Притцкер назвал эти действия «военным вторжением». По его мнению, меры Трампа направлены не только на поддержание порядка, но и могут быть предназначены для влияния на губернаторские и конгрессные выборы 2026 года.
Поэтому местные политики и аналитики спорят о политических последствиях этого решения. По их мнению, эта ситуация может привести к обострению отношений между федеральными и местными властями.
Таким образом, ситуация, возникшая в Чикаго, может стать причиной значительных изменений в политике США.