AQSH G‘azo aholisini ko‘chirish rejasi ustida ishlamoqda
AQSH Falastinning G‘azo hududida yashovchi ikki million aholiga katta miqdorda pul taklif qilib, hududni tark etishni taklif qilmoqchi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu reja xalqaro maydonda keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. Sobiq prezident Donald Tramp tomonidan ilgari surilgan loyiha Falastin aholisini ko‘chirish va 100 milliard dollarlik investitsiyani jalb qilishga qaratilgan.
Ushbu loyiha insonlarning turmush tarziga va iqtisodiy imkoniyatlariga katta ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Loyiha GREAT Trust nomi bilan ataladi.
Hujjatda aytilishicha, AQSH bevosita mablag‘ sarflamaydi, balki jahon investorlaridan 100 milliard dollar miqdorida mablag‘ jalb qilinadi. Ushbu investitsiyalar asosida investorlarga to‘rt barobar ortiq daromad taqdim etilishi ko‘zda tutilgan.
Trampning maqsadi HAMASni hokimiyatdan to‘liq chetlatishdir. Loyihada sobiq Buyuk Britaniya bosh vaziri Toni Bler va AQSH prezidentining sobiq maslahatchisi Jared Kushner faol ishtirok etmoqda.
Ular moliyaviy mexanizmlarni ishlab chiqishda muhim rol o‘ynamoqda. Ekspertlar fikricha, loyiha G‘azo aholisining hayotiga katta ta’sir ko‘rsatadi va uning ijobiy hamda salbiy tomonlari xalqaro hamjamiyatda keng muhokama qilinmoqda.
Ushbu loyiha Falastinning siyosiy va iqtisodiy sharoitini tubdan o‘zgartirishi, shuningdek, global investorlar uchun yangi imkoniyatlar yaratishi mumkin.

США работают над планом переселения населения Газы
США намерены предложить двум миллионам жителей сектора Газа значительные денежные суммы, чтобы они покинули этот регион. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот план вызывает широкие обсуждения на международной арене. Проект, предложенный бывшим президентом Дональдом Трампом, направлен на переселение палестинского населения и привлечение инвестиций в размере 100 миллиардов долларов.
Данный проект может существенно повлиять на образ жизни людей и их экономические возможности. Проект называется GREAT Trust.
В документе говорится, что США не будут напрямую финансировать проект, а привлекут 100 миллиардов долларов от мировых инвесторов. Предполагается, что инвесторам будет предоставлена доходность в четыре раза выше.
Цель Трампа — полностью устранить ХАМАС от власти. В проекте активно участвуют бывший премьер-министр Великобритании Тони Блэр и бывший советник президента США Джаред Кушнер.
Они играют важную роль в разработке финансовых механизмов. По мнению экспертов, проект окажет значительное влияние на жизнь жителей Газы, а его положительные и отрицательные стороны широко обсуждаются в международном сообществе.
Этот проект может коренным образом изменить политическую и экономическую ситуацию в Палестине, а также создать новые возможности для глобальных инвесторов.