Xitoy va Rossiya o‘rtasidagi munosabatlar yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Xitoy Xalq Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi ma’lum qilishicha, 2025 yil 15 sentyabrdan boshlab Rossiya Federatsiyasi fuqarolari Xitoyga vizasiz kirish huquqiga ega bo‘ladi. Ushbu tartib sinov tariqasida bir yil davomida amal qiladi va 2026 yil 14 sentyabrgacha kuchda bo‘ladi.
Bu davr mobaynida Rossiya fuqarolari biznes, turizm yoki shaxsiy tashrif maqsadlarida Xitoyga vizasiz kelib, 30 kungacha qolishlari mumkin bo‘ladi. Pekinning rasmiy vakillari bu qarorni ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash va fuqarolarning erkin almashinuvini rag‘batlantirish maqsadida qabul qilganini ta’kidlashmoqda.
Xitoy Tashqi ishlar vazirligi rasmiylari bu tashabbus nafaqat sayohat, balki savdo va madaniy aloqalarni rivojlantirishga ham xizmat qilishini bildirgan. Mutaxassislar fikricha, bu qadam siyosiy jihatdan ham muhim ahamiyatga ega, chunki Moskva va Pekin o‘rtasidagi strategik sheriklik so‘nggi yillarda sezilarli darajada mustahkamlandi.
Xitoy ilgari ham bir qator davlatlar bilan shunday vizasiz rejimlarni yo‘lga qo‘ygan bo‘lib, bu orqali turizm va iqtisodiy aloqalar sezilarli darajada oshgan. Rossiya bilan o‘rnatilayotgan yangi tartib esa ikki tomonlama aloqalarni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.
Shu tariqa, rossiyalik sayyohlar va tadbirkorlar uchun yangi imkoniyatlar yaratilmoqda. Xitoy esa o‘z iqtisodiyotini jonlantirish va xalqaro maydonda o‘z mavqeini oshirish uchun muhim qadamlarni davom ettirmoqda.

Россияне смогут въезжать в Китай без визы с 2025 года
Как сообщает Министерство иностранных дел Китайской Народной Республики, с 15 сентября 2025 года граждане Российской Федерации смогут въезжать в Китай без визы. Этот режим будет действовать в тестовом режиме в течение одного года и будет действителен до 14 сентября 2026 года.
В этот период граждане России смогут приезжать в Китай без визы с целью бизнеса, туризма или личных визитов и оставаться до 30 дней. Официальные представители Пекина подчеркивают, что это решение принято с целью укрепления сотрудничества между двумя странами и стимулирования свободного обмена гражданами.
Официальные лица Министерства иностранных дел Китая заявили, что эта инициатива служит не только развитию туризма, но и торговых и культурных связей. По мнению экспертов, этот шаг имеет также политическое значение, поскольку стратегическое партнерство между Москвой и Пекином за последние годы значительно укрепилось.
Ранее Китай уже установил подобные безвизовые режимы с рядом стран, что значительно увеличило туризм и экономические связи. Новый режим с Россией будет способствовать дальнейшему развитию двусторонних отношений.
Таким образом, для российских туристов и предпринимателей создаются новые возможности. Китай же продолжает предпринимать важные шаги для оживления своей экономики и повышения своего статуса на международной арене.