Sudanda kuchli ko‘chki yuz berdi, yuzlab halok bo‘ldi
Sudanning Darfur mintaqasidagi Marra tog‘larida kuchli yomg‘irlar oqibatida ko‘chki yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, kamida 370 kishi halok bo‘lgan, ammo qurbonlar soni bundan ham ko‘proq bo‘lishi mumkin. Mahalliy aholi esa halok bo‘lganlar soni ming nafarga yetganini bildirgan.
Ko‘chki oqibatida Tarseen qishlog‘ining katta qismi vayron bo‘ldi. Qutqaruvchilar hozirga qadar faqat to‘qqiz kishining jasadini topdi.
Qishloqda yuzlab oilalar istiqomat qilgan va ko‘plab odamlar hanuzgacha bedarak yo‘qolgan hisoblanadi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti qutqaruvchilarni, oziq-ovqat, ichimlik suvi va boshqa zarur yordamlarni yetkazmoqda.
Biroq tog‘li hududga kirish juda qiyin bo‘lib, yomg‘ir va yomon yo‘llar qutqaruv ishlarini sekinlashtirmoqda. Shu sababli yordam havo orqali yetkazilishi rejalashtirilgan.
Darfur gubernatori ushbu voqeani katta fojia deb atadi va xalqaro hamjamiyatni zudlik bilan yordam berishga chaqirdi. Voqea joyida yordam ishlarini tezlashtirish va jabrlanganlarga qo‘llab-quvvatlash ko‘rsatish muhim ahamiyatga ega.

В Судане произошел сильный оползень, сотни погибших
В горах Марра в регионе Дарфур в Судане из-за сильных дождей произошел оползень. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Организации Объединенных Наций, погибло не менее 370 человек, однако число жертв может быть значительно больше. Местные жители сообщают, что количество погибших достигло тысячи.
В результате оползня большая часть деревни Тарсин была разрушена. Спасатели до сих пор нашли тела только девяти человек.
В деревне проживали сотни семей, и многие люди до сих пор считаются пропавшими без вести. Организация Объединенных Наций доставляет спасателям продовольствие, питьевую воду и другую необходимую помощь.
Однако доступ в горную местность очень затруднен, а дожди и плохие дороги замедляют спасательные работы. Поэтому планируется доставка помощи по воздуху.
Губернатор Дарфура назвал это событие большой трагедией и призвал международное сообщество срочно оказать помощь. Ускорение спасательных работ на месте происшествия и поддержка пострадавших имеют важное значение.