Fransiyada nodir Xitoy chinisi o‘g‘irlandi
Fransiyadagi mashhur Adriyen Dyubushe milliy chini muzeyidan ikki dona nodir Xitoy chinisi o‘g‘irlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu noyob asarlar 9,5 million yevro qiymatida baholangan bo‘lib, bu voqea mahalliy va xalqaro madaniy jamoatchilik orasida katta tashvishga sabab bo‘ldi. Ma’lumotlarga ko‘ra, politsiya va Oliy Venna prefekturasi hodisani chuqur o‘rganmoqda.
O‘g‘irlangan buyumlar shaxsiy kolleksiyadan vaqtincha ko‘rgazmaga ijaraga olingan edi, bu esa ularning osongina o‘g‘irlanishiga imkon yaratgan bo‘lishi mumkin. Hodisa chorshanba kechasi yuz berdi va muzey xodimlari hamda nazorat organlari uni tezda aniqlash uchun ish olib bormoqda.
Muzey rasmiy saytida bildirilishicha, uning boy kolleksiyasida 18 mingdan ortiq nodir asarlar mavjud bo‘lib, shu jumladan Limoj chinilarining eng yirik va qadrli to‘plami joylashgan. Muzey rahbarlari ushbu voqea nafaqat moddiy zarar yetkazganini, balki madaniy merosning qadr-qimmatiga ham putur yetkazganini ta’kidlashmoqda.
Ular ommaviy axborot vositalari orqali jamoatchilikdan ma’lumot olishda yordam so‘rab, har bir kuzatuvchi va muzey mehmonining diqqatini ushbu nodir asarlarga qaratishni iltimos qilishmoqda.

Во Франции украли редкий китайский фарфор
Из национального музея фарфора во Франции были украдены две редкие китайские фарфоровые изделия. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эти уникальные произведения искусства оценены в 9,5 миллиона евро, что вызвало большую обеспокоенность среди местного и международного культурного сообщества. По данным, полиция и префектура Верхней Вены тщательно расследуют инцидент.
Украденные предметы были временно взяты в аренду из частной коллекции для выставки, что, возможно, облегчило их кражу. Инцидент произошёл в ночь на среду, и сотрудники музея вместе с контролирующими органами работают над его скорейшим выявлением.
На официальном сайте музея сообщается, что в его богатой коллекции насчитывается более 18 тысяч редких экспонатов, включая крупнейшую и ценнейшую коллекцию фарфора Лиможа. Руководство музея подчёркивает, что это событие нанесло ущерб не только материальным ценностям, но и культурному наследию.
Они обращаются к средствам массовой информации с просьбой помочь в сборе информации от общественности и просят каждого посетителя и наблюдателя обратить внимание на эти редкие произведения искусства.