Qozog‘iston qoramol go‘shti eksportiga yangi kvota joriy qildi
Qozog‘iston hukumati qoramol go‘shti eksporti uchun yangi kvota joriy etishni ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy manbalarga ko‘ra, ushbu qarorning asosiy maqsadi ichki bozorda go‘sht narxlarining keskin oshishining oldini olish va aholiga yetarli miqdorda mahsulot ta’minlashdir. Belgilangan kvotalar yirik ishlab chiqaruvchilarga amaldagi shartnomalar asosida yetkazib berishni davom ettirish hamda tashqi bozorlardagi o‘z pozitsiyalarini saqlab qolish imkonini beradi.
Hukumat matbuot xizmati ta’kidlaganidek, bunday choralar mamlakat oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash va iqtisodiy barqarorlikni mustahkamlashda muhim rol o‘ynaydi. Shu bilan birga, eksport kvotalari ishlab chiqaruvchilarning faoliyatini tartibga solishga ham yordam beradi.
Ushbu yangi tartib go‘sht sanoatining rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda. Oziq-ovqat mahsulotlari bozorida barqarorlikni saqlash va aholining manfaatlarini himoya qilish maqsadida hukumat tomonidan qabul qilingan bu chora samarali bo‘lishiga umid qilinmoqda.

Казахстан ввел новую квоту на экспорт говядины
Правительство Казахстана объявило о введении новой квоты на экспорт говядины. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным источникам, основная цель этого решения — предотвратить резкий рост цен на мясо на внутреннем рынке и обеспечить население достаточным количеством продукции. Установленные квоты позволят крупным производителям продолжать поставки по действующим контрактам, а также сохранить свои позиции на внешних рынках.
Как подчеркнула пресс-служба правительства, такие меры играют важную роль в обеспечении продовольственной безопасности страны и укреплении экономической стабильности. Кроме того, экспортные квоты помогают регулировать деятельность производителей.
Ожидается, что этот новый порядок окажет положительное влияние на развитие мясной промышленности. Принятая правительством мера направлена на поддержание стабильности на рынке продуктов питания и защиту интересов населения, и надеются, что она будет эффективной.