Tramp: AQSH Hindiston va Rossiyani yo‘qotdi
AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp yaqinda bergan bayonotida mamlakatining global maydondagi jiddiy yo‘qotishlarga duch kelganini ta’kidladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, AQSH Xitoyning ta’siri sabab Hindiston va Rossiyani yo‘qotganga o‘xshaydi. Tramp ijtimoiy tarmoqdagi yozuvida “Biz Hindiston va Rossiyani eng kuchli va tubsiz Xitoy tufayli qo‘ldan boy berdik.
Ularning birgalikda uzoq va farovon kelajakka erishishini tilayman,” deb bildirdi. Shuningdek, u o‘z bayonotiga Rossiya prezidenti Vladimir Putin, Xitoy raisi Si Jinping va Hindiston bosh vaziri Narendra Modining qo‘shma suratlarini ham ilova qildi.
Bu uch rahbar yaqinda Xitoyning Tyanjin shahrida o‘tgan Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitida uchrashib, AQSH va Yevropaning hukmronligisiz yangi ko‘p qutbli dunyo tartibini ilgari surish haqida fikr almashgan. Ularning chaqiriqlari global jarayonlarda Vashingtonning markaziy rolini cheklashga qaratilgan.
Tramp esa bu jarayondan xavotirga tushmasligini aytib, ilgari Xitoy va Rossiyaning AQSHga qarshi birlashishi unga hech qanday xavf tug‘dirmasligini ta’kidlagan. Uning fikricha, bu davlatlar hech qachon AQSHga qarshi harbiy kuch ishlatishga bormaydi.
“Agar ular shunday yo‘l tutsa, bu o‘zlari uchun eng yomon variant bo‘ladi,” degan edi u 2 sentyabr kungi chiqishida. Shunday qilib, AQSH, Xitoy, Rossiya va Hindiston o‘rtasidagi munosabatlar murakkablashib bormoqda.

Трамп: США потеряли Индию и Россию
Бывший президент США Дональд Трамп в недавнем заявлении подчеркнул, что его страна столкнулась с серьезными потерями на глобальной арене. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, из-за влияния Китая США, похоже, потеряли Индию и Россию. В своем сообщении в социальной сети Трамп написал: «Мы потеряли Индию и Россию из-за самого сильного и бездонного Китая.
Желаю им вместе достичь долгого и благополучного будущего», — отметил он. Также он приложил к своему заявлению совместное фото президента России Владимира Путина, председателя Китая Си Цзиньпина и премьер-министра Индии Нарендры Моди.
Эти три лидера недавно встретились на саммите Шанхайской организации сотрудничества в китайском городе Тяньцзинь, где обсудили продвижение нового многополярного мирового порядка без доминирования США и Европы. Их призывы направлены на ограничение центральной роли Вашингтона в глобальных процессах.
Трамп же заявил, что не обеспокоен этим процессом и ранее подчеркивал, что объединение Китая и России против США не представляет для него никакой угрозы. По его мнению, эти страны никогда не пойдут на применение военной силы против США.
«Если они пойдут таким путем, это будет худшим вариантом для них», — сказал он в своем выступлении 2 сентября. Таким образом, отношения между США, Китаем, Россией и Индией становятся все более сложными.