Sidneyda akula hujumi oqibatida odam halok bo‘ldi
Jabrlanuvchi Long Reef plyajida do‘stlari bilan cho‘milayotgan paytda akula hujumiga uchradi. Qutqaruvchilar uni qirg‘oqqa olib chiqdilar, ammo uning hayotini saqlab qolib bo‘lmadi.
Ma’lum bo‘lishicha, jabrlanuvchi suvda atigi yarim soat bo‘lgan, hujum esa qirg‘oqdan taxminan 100 metr uzoqlikda sodir bo‘lgan. Hodisa yuzasidan Shimoliy plyajlar hududidagi bir nechta mashhur sohillar vaqtincha yopildi.
Mutaxassislar ushbu sohillar 24 dan 72 soatgacha yopiq qolishi mumkinligini bildirgan. Politsiya aynan qaysi turdagi akula hujum qilganini aniqlash uchun tekshiruv olib bormoqda.
Sidneyda oxirgi marta o‘limga olib kelgan akula hujumi 2022-yilda qayd etilgan edi. Avstraliyada yiliga o‘rtacha 20 ta shunday hodisa sodir bo‘ladi.
Ushbu voqea mamlakatda akulalar xavfi borligini yana bir bor eslatdi. Odamlar sohil bo‘ylab ehtiyotkorlikni oshirishlari zarur.

В Сиднее человек погиб в результате атаки акулы
Пострадавший подвергся нападению акулы, когда купался с друзьями на пляже Лонг Риф. Спасатели вытащили его на берег, но спасти жизнь не удалось.
Как стало известно, пострадавший пробыл в воде всего полчаса, а нападение произошло примерно в 100 метрах от берега. По факту происшествия несколько популярных пляжей в районе Северных пляжей временно закрыты.
Специалисты сообщили, что эти пляжи могут оставаться закрытыми от 24 до 72 часов. Полиция проводит расследование, чтобы определить, какой именно вид акулы совершил нападение.
Последнее смертельное нападение акулы в Сиднее было зафиксировано в 2022 году. В Австралии в среднем происходит около 20 таких случаев в год.
Это событие вновь напомнило о риске нападения акул в стране. Людям необходимо быть более осторожными вдоль побережья.