Xitoy Yaogan-40 sun’iy yo‘ldoshlarini orbitaga uchirdi
Xitoy orbitaga Yaogan-40 sun’iy yo‘ldoshlarining uchinchi guruhini muvaffaqiyatli uchirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Xitoy aerokosmik fan va texnologiya korporatsiyasi (CASC) ma’lum qildi. Uchrish jarayoni Pekin vaqti bilan 00:34 da shimoliy Shansi provinsiyasidagi Tayyuan kosmodromidan amalga oshirildi.
Sun’iy yo‘ldoshlar CZ-6A ("Chanchjen-6-ey") raketa tashuvchisi orqali orbitaga chiqarildi. Bu Chanchjen seriyasidagi 593-uchirish hisoblanadi.
Yaogan-40 yo‘ldoshlari elektromagnit muhitni tadqiq qilish, atmosfera va kosmik muhitni o‘rganish hamda ilmiy tajribalarni amalga oshirish uchun mo‘ljallangan. Ularning orbitaga chiqishi Xitoyning kosmik texnologiyalardagi kuchini yana bir bor namoyish etdi.
Ushbu sun’iy yo‘ldoshlar orbitada barqaror harakat qilib, o‘z vazifalarini samarali bajarishi kutilmoqda. Ekspertlar fikricha, Yaogan-40 guruhi Xitoyning orbita tadqiqotlarini kengaytirish va elektromagnit muhitdagi tajribalarni rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega.
CASC vakillari bu uchirish ilmiy tadqiqotlar va zamonaviy aerokosmik texnologiyalar sohasidagi ustuvor yo‘nalishni ko‘rsatishini hamda kelajakdagi kosmik loyihalar uchun mustahkam poydevor yaratishini ta’kidladi.

Китай запустил на орбиту спутники Yaogan-40
Об этом сообщила Китайская аэрокосмическая научно-техническая корпорация (CASC). Запуск был осуществлен в 00:34 по пекинскому времени с космодрома Тайюань в северной провинции Шаньси.
Спутники были выведены на орбиту с помощью ракеты-носителя CZ-6A ("Чанчжэн-6А"). Это был 593-й запуск в серии Чанчжэн.
Спутники Yaogan-40 предназначены для исследования электромагнитной среды, изучения атмосферы и космической среды, а также проведения научных экспериментов. Их вывод на орбиту вновь продемонстрировал мощь Китая в области космических технологий.
Ожидается, что эти спутники будут стабильно двигаться на орбите и эффективно выполнять свои задачи. По мнению экспертов, группа Yaogan-40 имеет важное значение для расширения орбитальных исследований Китая и развития экспериментов в области электромагнитной среды.
Представители CASC подчеркнули, что этот запуск указывает на приоритетное направление в области научных исследований и современных аэрокосмических технологий, а также создаёт прочную основу для будущих космических проектов.