Kanadalik askar Latviyada bedarak yo‘qoldi va vafot etdi
Sentyabr oyining boshida NATOning ko‘p millatli brigadasi aviatsiya bataloni tarkibida xizmat qilayotgan kanadalik askar Latviyada bedarak yo‘qolgan edi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Kanada Mudofaa vazirligi rasmiy saytida e’lon qilingan bayonotga ko‘ra, uning o‘limi tasdiqlandi. Kanada Mudofaa vazirligi juma kuni bedarak yo‘qolgan askar haqida ma’lumot bergan edi.
U 408-taktik vertolyot otryadining malakali texnik xodimi bo‘lib, yuqori mas’uliyatga ega edi. Bayonotda aytilishicha, NATO operatsiyasi doirasida Latviyaga jo‘natilgan kanadalik ofitser Jorj Xohl 2-sentyabr kuni bedarak yo‘qolgan va uning jasadi 5-sentyabrda topilgan.
O‘lim sabablarini aniqlash uchun tekshiruv ishlari davom etmoqda. Kanada politsiyasi va huquq-tartibot idoralari Latviya hamkorligida tergov olib bormoqda.
Askarning vafoti sabablarini aniqlash uchun barcha zarur choralar ko‘rilmoqda. Ushbu voqea NATO harbiylari o‘rtasida jiddiy xavfsizlik masalalarini ko‘taradi.

Канадский солдат пропал без вести и погиб в Латвии
В начале сентября канадский солдат, служивший в авиационном батальоне многонациональной бригады НАТО, пропал без вести в Латвии. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно заявлению, опубликованному на официальном сайте Министерства обороны Канады, его смерть подтверждена. Министерство обороны Канады в пятницу предоставило информацию о пропавшем без вести солдате.
Он был квалифицированным техническим специалистом 408-го тактического вертолетного отряда и имел высокую ответственность. В заявлении говорится, что канадский офицер Джордж Хоул, направленный в Латвию в рамках операции НАТО, пропал без вести 2 сентября, а его тело было найдено 5 сентября.
Продолжается расследование причин смерти. Канадская полиция и правоохранительные органы проводят расследование совместно с латвийскими партнерами.
Принимаются все необходимые меры для выяснения причин смерти солдата. Этот инцидент поднимает серьезные вопросы безопасности среди военнослужащих НАТО.