AQSH hududida joylashgan Hyundai avtomobil ishlab chiqarish zavodida o‘tkazilgan keng ko‘lamli tekshiruv operatsiyasi jamoatchilikda katta muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Janubiy Koreya Tashqi ishlar vazirligining rasmiy axborotiga ko‘ra, ushbu reyd davomida 300 nafardan ortiq Janubiy Koreya fuqarosi hibsga olingan. Bu holat mamlakat diplomatik idoralari va xalqaro kuzatuvchilar e’tiborini tortib, keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
AQSH Ichki xavfsizlik departamenti ma’lumotlariga ko‘ra, tekshiruvlar davomida jami 475 nafar xorijiy fuqaro qo‘lga olingan. Ularning ko‘pchiligi Janubiy Koreyadan kelgan shaxslardan iborat bo‘lgan.
Ushbu operatsiya so‘nggi 20 yil ichida xorijlik mehnat muhojirlariga qarshi olib borilgan eng yirik reydlardan biri sifatida qayd etildi. CNN telekanali xabariga ko‘ra, Hyundai kompaniyasi vakillari ushbu shaxslar kompaniyaning rasmiy yoki to‘g‘ridan to‘g‘ri ishchi-xodimlari emasligini ta’kidlagan.
Ular kompaniya bilan shartnoma asosida ishlayotgan subpudrat tashkilotlari orqali ishga jalb qilingan bo‘lishi mumkinligini bildirgan. Hyundai kompaniyasi tarqatgan rasmiy bayonotda aytilishicha, kompaniya dunyo bo‘ylab faoliyat olib borayotgan barcha mamlakatlarda amaldagi qonunchilik va huquqiy tartiblarga qat’iy rioya qiladi.
Ishga qabul qilish jarayonlari to‘liq tekshiruvlar va rasmiy hujjatlar talablariga mos ravishda amalga oshiriladi. Janubiy Koreya hukumati ushbu holat yuzasidan o‘zining rasmiy munosabatini bildirib, AQSH tomonidan o‘tkazilgan operatsiya paytida asosan koreyalik fuqarolar nishonga olinganini jiddiy xavotir va afsus bilan qabul qilganini ma’lum qildi.
Seul rasmiylari inson huquqlari ta’minlangani, hibsga olingan fuqarolarga adolatli munosabat ko‘rsatilgani va ularning huquqiy manfaatlari himoya qilinayotgani bo‘yicha izoh so‘ramoqda.

На заводе Hyundai задержано более 300 корейцев
В крупномасштабной проверочной операции, проведённой на заводе по производству автомобилей Hyundai на территории США, вызвала широкий общественный резонанс. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальной информации Министерства иностранных дел Южной Кореи, в ходе рейда было арестовано более 300 граждан Южной Кореи. Этот инцидент привлёк внимание дипломатических учреждений страны и международных наблюдателей, вызвав широкие обсуждения.
По данным Департамента внутренней безопасности США, в ходе проверок было задержано всего 475 иностранных граждан. Большинство из них составляли лица, прибывшие из Южной Кореи.
Эта операция была отмечена как один из крупнейших рейдов против иностранных трудовых мигрантов за последние 20 лет. По сообщению телеканала CNN, представители компании Hyundai подчеркнули, что эти лица не являются официальными или прямыми сотрудниками компании.
Они сообщили, что эти люди могли быть привлечены к работе через субподрядные организации, работающие по контракту с компанией. В официальном заявлении Hyundai говорится, что компания строго соблюдает действующее законодательство и правовые нормы во всех странах, где ведёт свою деятельность.
Процессы приёма на работу осуществляются в полном соответствии с проверками и требованиями официальных документов. Правительство Южной Кореи выразило официальную позицию по данному инциденту, заявив о серьёзной обеспокоенности и сожалении в связи с тем, что в ходе операции, проведённой США, в основном были задержаны корейские граждане.
Официальные лица Сеула требуют разъяснений относительно обеспечения прав человека, справедливого отношения к задержанным гражданам и защиты их юридических интересов.