Hindistonda tibbiyot tarixida noyob va murakkab jarrohlik amaliyoti muvaffaqiyatli amalga oshirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Haryana shtatining Gurgaon shahrida joylashgan shifoxonada bir oylik chaqaloqqa operatsiya qilinib, uning qornidan ikki rivojlanmagan homila olib tashlandi. Bu haqda The Times of India nashri ma’lumot berdi.
Mazkur holat tibbiyotda “homila ichida homila” deb ataladi va juda kam uchraydi, har 500 mingta homiladorlikdan birida ro‘y beradi. Odatda bunday anomaliya homiladorlikning dastlabki haftalarida yuzaga keladi: ikki egizakdan biri to‘liq rivojlanmay, ikkinchi homila ichiga joylashib qoladi.
Shifokorlar ma’lumotiga ko‘ra, chaqaloq onasi uch egizak tug‘ishi kutilgan, lekin homiladorlik davomida ulardan biri qolgan ikkitasini o‘ziga singdirgan. Tug‘ilgandan 20 kun o‘tib, chaqaloqning qorni shishib, ovqatlanishi to‘xtagani sababli shifoxonaga olib kelingan.
Tekshiruvda uning oshqozonini siqib turgan o‘sma shaklidagi tuzilmalar aniqlangan. Jarrohlik paytida bu tuzilmalar rivojlanmagan embrionlar ekanligi ma’lum bo‘lgan.
Operatsiyada 15 nafar malakali shifokor ishtirok etdi. Ikki soat davom etgan murakkab jarrohlikda chaqaloqning ichki organlariga zarar yetkazmaslik uchun alohida ehtiyotkorlik bilan ish olib borildi.
Shifokorlardan biri bu holatni juda noyob deb ta’kidladi va kichik organizmda bunday murakkab operatsiyani aniqlik bilan bajarish qiyin bo‘lganini bildirdi. Mutaxassislarning so‘zlariga ko‘ra, jarrohlikdan so‘ng chaqaloq tezda sog‘lig‘ini tiklab, hozirda uning ahvoli barqaror.

В Гургаоне у младенца удалили двух близнецов
В Индии успешно проведена уникальная и сложная хирургическая операция, что стало событием в истории медицины. Об этом сообщил Zamin.uz.
В больнице города Гургаон штата Харьяна была проведена операция месячному младенцу, из живота которого удалили два недоразвитых плода. Об этом сообщает издание The Times of India.
Этот случай в медицине называется «плод в плоде» и встречается очень редко — примерно в одном случае на 500 тысяч беременностей. Обычно такая аномалия возникает на ранних неделях беременности: один из близнецов не развивается полностью и оказывается внутри второго плода.
По данным врачей, мать младенца ожидала тройню, но в ходе беременности один из плодов поглотил оставшихся двух. Через 20 дней после рождения младенец был доставлен в больницу из-за вздутия живота и прекращения кормления.
При обследовании были обнаружены опухолевидные образования, сдавливающие желудок. Во время операции выяснилось, что эти образования — недоразвитые эмбрионы.
В операции участвовали 15 квалифицированных врачей. В течение двухчасовой сложной операции особое внимание уделялось тому, чтобы не повредить внутренние органы младенца.
Один из врачей подчеркнул, что этот случай очень редкий, и выполнение такой сложной операции на маленьком организме требовало высокой точности. По словам специалистов, после операции младенец быстро восстановился, и сейчас его состояние стабильно.