Germaniya qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat vaziri Alois Rayner mamlakatda favqulodda vaziyatlarga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida oziq-ovqat zaxirasini oshirish tashabbusini ilgari surdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, asosiy e’tibor tayyor holda iste’mol qilinishi mumkin bo‘lgan mahsulotlarga qaratilmoqda. Xususan, konservalangan makaron va shunga o‘xshash mahsulotlar zaxirasini ko‘paytirish rejalashtirilgan.
Alois Rayner jurnalistlarga bergan intervyusida, ularni tez tayyorlanadigan va iste’molga yaroqli milliy zaxira sifatida shakllantirish niyatida ekanligini bildirdi. Tashabbusning umumiy qiymati 80-90 million yevroga teng bo‘lishi kutilmoqda.
Vazir ta’kidlashicha, hozirgi geosiyosiy vaziyat va global yetkazib berish zanjirlaridagi muammolar Germaniyani bunday choralarni ko‘rishga undamoqda. Shu sababli, tayyor mahsulotlar zaxirasi mamlakat xavfsizligi va barqarorligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.

Германия планирует увеличить запасы продовольствия
Министр сельского хозяйства и продовольствия Германии Алоис Райнер выступил с инициативой увеличить запасы продовольствия в стране для подготовки к чрезвычайным ситуациям. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам министра, основное внимание уделяется продуктам, которые можно употреблять в готовом виде. В частности, планируется увеличить запасы консервированных макарон и аналогичных продуктов.
В интервью журналистам Алоис Райнер сообщил, что намерен сформировать их в качестве национального резерва, который можно быстро приготовить и употребить. Общая стоимость инициативы ожидается в пределах 80-90 миллионов евро.
Министр подчеркнул, что текущая геополитическая ситуация и проблемы в глобальных цепочках поставок побуждают Германию принимать такие меры. Поэтому запасы готовых продуктов имеют важное значение для обеспечения безопасности и стабильности страны.