HAMAS G‘azoda urushni to‘xtatishga tayyorligini bildirdi
AQSH prezidenti Donald Trampning so‘nggi ogohlantirishidan so‘ng, Falastinning HAMAS harakati G‘azo sektoridagi qurolli to‘qnashuvni to‘xtatish va barcha mahbuslarni ozod qilish uchun tezkor muzokaralarga tayyorligini e’lon qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
7-sentyabr kuni tarqatilgan rasmiy bayonotda HAMAS avvalroq vositachilar orqali Amerika tomonidan o‘t ochishni to‘xtatishga qaratilgan bir qator takliflarni qabul qilgani ta’kidlandi. Ushbu takliflar urushni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishish imkoniyatini yaratdi.
HAMAS 2023-yil 7-oktyabrda ushlangan isroilliklarni ozod qilish evaziga Isroildan uchta asosiy talab qo‘ygan: qurolli harakatlarni to‘xtatish, G‘azo hududidan qo‘shinlarni to‘liq chiqarib ketish va sektorni boshqarish uchun mustaqil falastinliklardan iborat qo‘mita tashkil etilishi. Shu kuni ertalab Tramp o‘zining ijtimoiy tarmog‘ida Isroil tomonidan taklif qilingan kelishuv shartlari qabul qilinganini ma’lum qildi va HAMASni ham ularga rozi bo‘lishga chaqirdi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, bu uning oxirgi ogohlantirishi bo‘lib, boshqa imkoniyat bo‘lmaydi. Shunday qilib, vaziyatda yangi bosqich boshlanishi mumkin, chunki har ikki tomonning munosabatlari va Trampning qat’iy pozitsiyasi G‘azodagi to‘qnashuv taqdirini belgilashi ehtimoldan yiroq emas.

HAMAS заявил о готовности прекратить войну в Газе
После последнего предупреждения президента США Дональда Трампа, палестинское движение ХАМАС объявило о готовности к оперативным переговорам для прекращения вооруженного конфликта в секторе Газа и освобождения всех заключенных. Об этом сообщает Zamin.uz.
В официальном заявлении, распространённом 7 сентября, ХАМАС подчеркнул, что ранее через посредников принял ряд предложений от Америки, направленных на прекращение огня. Эти предложения создали возможность для достижения соглашения о прекращении войны.
ХАМАС выдвинул три основных требования Израилю в обмен на освобождение израильтян, захваченных 7 октября 2023 года: прекращение вооружённых действий, полный вывод войск из сектора Газа и создание комитета из независимых палестинцев для управления сектором. В тот же день утром Трамп сообщил в своей социальной сети о принятии условий соглашения, предложенного Израилем, и призвал ХАМАС согласиться с ними.
По словам Трампа, это его последнее предупреждение, и других возможностей не будет. Таким образом, может начаться новый этап в ситуации, поскольку отношения обеих сторон и твёрдая позиция Трампа вполне могут определить судьбу конфликта в Газе.