Rossiyaga tegishli Mi-8 harbiy vertolyoti Finlandiya ko‘rfazidagi Vayndlo oroli yaqinida Estoniya havo hududini buzganligi haqida ma’lumot berildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Estoniya armiyasi qo‘mondonligi 8 sentyabr kuni Tallinda e’lon qilgan bayonotida bu hodisa 7 sentyabr kuni tushga yaqin sodir bo‘lganini bildirdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, vertolyot Boltiq dengizi ustidagi Estoniya havo hududiga kirib, taxminan to‘rt daqiqa davomida qolgan va bu vaqt davomida havo harakatini nazorat qiluvchi xizmatlarga xabar bermagan.
Bu holat qo‘shni davlatlar o‘rtasida munosabatlarning keskinlashishiga sabab bo‘ldi. Estoniya Tashqi ishlar vazirligi Rossiyaning mamlakatdagi muvaqqat ishlar vakilini chaqirib, rasmiy norozilik notasini topshirdi.
Vazirlik rahbari Margus Saxkna bu voqeani xalqaro huquq normalarining ochiqdan-ochiq buzilishi va jiddiy muammo sifatida baholadi. Shuningdek, Estoniya TIV ta’kidicha, bu yil Rossiya tomonidan Estoniya havo hududining uchinchi marta buzilishi ro‘y berdi.
Oldingi holatlar 13 may va 22 iyun kunlari sodir bo‘lgan. Avgust oyining oxirida esa Estoniya hududida harbiy uchuvchisiz apparatga tegishli parchalar topilgani ma’lum qilingan.
Mutaxassislar fikricha, bunday voqealar Yevropa Ittifoqi va NATOga a’zo davlatlarning xavfsizligiga jiddiy tahdid soladi. Bu esa mintaqadagi siyosiy va harbiy muvozanatni buzish ehtimolini oshiradi.
Rossiya vertolyotining Estoniya havo hududini buzib kirishi ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yanada murakkablashtirdi. Estoniya tomoni bunday harakatlarni qabul qilib bo‘lmasligini bildiradi va xalqaro huquq normalariga rioya qilishni talab qiladi.

Россиянский вертолет нарушил воздушное пространство Эстонии
Сообщается, что российский военный вертолет Ми-8 нарушил воздушное пространство Эстонии вблизи острова Вайндло в Финском заливе. Об этом сообщил Zamin.uz.
Командование эстонской армии в заявлении, опубликованном 8 сентября в Таллине, сообщило, что инцидент произошел около полудня 7 сентября. По данным, вертолет вошел в воздушное пространство Эстонии над Балтийским морем и находился там примерно четыре минуты, при этом не уведомил службы контроля воздушного движения.
Этот инцидент вызвал обострение отношений между соседними государствами. Министерство иностранных дел Эстонии вызвало временного поверенного в делах России в стране и передало официальную ноту протеста.
Глава министерства Маргус Сахкна оценил событие как явное нарушение норм международного права и серьезную проблему. Также, по словам МИД Эстонии, в этом году Россия уже в третий раз нарушила воздушное пространство Эстонии.
Предыдущие случаи произошли 13 мая и 22 июня. В конце августа также было сообщено о находке обломков беспилотного летательного аппарата на территории Эстонии.
По мнению экспертов, подобные инциденты представляют серьезную угрозу безопасности стран-членов Европейского союза и НАТО. Это увеличивает вероятность нарушения политического и военного баланса в регионе.
Нарушение воздушного пространства Эстонии российским вертолетом усложнило отношения между двумя странами. Эстонская сторона заявляет о неприемлемости таких действий и требует соблюдения норм международного права.
Этот инцидент может негативно повлиять на политическую и военную стабильность в европейском регионе.