Suriya fuqarolar urushi davomida minglab bolalar ota-onalaridan ajralib, turli yetimxonalar va muassasalarga joylashtirilgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ba’zi holatlarda ular o‘z qarindoshlari qo‘liga berilmagan, hujjatlari o‘zgartirilib, begona joylarda saqlangan. Hozirda ko‘plab oilalar farzandlarining tirik yoki yo‘qligidan bexabar bo‘lib qolmoqda.
BBC va xalqaro tashkilotlarning tekshiruviga ko‘ra, kamida 323 bola yashirincha qarindoshlaridan ajratilgan. Eng ko‘p bola qabul qilgan muassasalardan biri Avstriyada joylashgan SOS Children’s Villages International tashkiloti bo‘lib, ayrim sobiq xodimlar bu yerda bolalarning shaxsi o‘zgartirilgani va ular bilan aloqaga ruxsat berilmagani haqida ma’lumot bergan.
Tashkilot ushbu ayblovlarni qisman rad etsa-da, bolalar taqdiri yuzasidan afsusda ekanini bildirgan. SOS rahbariyati Suriyadagi muassasalarda bolalarning noqonuniy ravishda ota-onasidan ajratilishi bo‘yicha mustaqil tekshiruv o‘tkazilishini ma’lum qilgan.
Hozirda yuzlab onalar farzandlarini izlashda davom etmoqda. Ular bir muassasadan boshqasiga borib, farzandlarini topishga harakat qilmoqda.
Suriyada yangi hukumat ham bu masalani o‘rganishni boshlagan, ammo resurslarning yetishmasligi sababli hali aniq natija olinmagan. Bu muammo hal etilishi uchun xalqaro hamkorlik va keng qamrovli tekshiruv zarur hisoblanadi.

В Сирии тысячи детей разлучены с родителями
Во время гражданской войны в Сирии тысячи детей были разлучены с родителями и размещены в различных детских домах и учреждениях. Об этом сообщает Zamin.uz.
В некоторых случаях их не передавали родственникам, документы были изменены, и дети содержались в чужих местах. В настоящее время многие семьи не знают, живы ли их дети.
По данным расследования BBC и международных организаций, по меньшей мере 323 ребенка были тайно разлучены с родственниками. Одним из учреждений, принявших наибольшее количество детей, является организация SOS Children’s Villages International, расположенная в Австрии, где некоторые бывшие сотрудники сообщили, что личности детей были изменены, и им не разрешали контактировать с ними.
Хотя организация частично отвергает эти обвинения, она выразила сожаление по поводу судьбы детей. Руководство SOS объявило о проведении независимого расследования по фактам незаконного разлучения детей с родителями в сирийских учреждениях.
В настоящее время сотни матерей продолжают искать своих детей. Они посещают различные учреждения, пытаясь найти своих детей.
Новое правительство Сирии также начало изучать этот вопрос, но из-за нехватки ресурсов пока не достигнуто конкретных результатов. Для решения этой проблемы необходимы международное сотрудничество и всестороннее расследование.