AQShning Jorjiya shtatida joylashgan Hyundai zavodida immigratsiya reydi o‘tkazildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu reydda 300 dan ortiq Janubiy Koreya fuqarosi qo‘lga olinib, keyinchalik maxsus samolyot orqali o‘z vatani Janubiy Koreyaga qaytarildi. Shuningdek, ushbu ishchilar orasida bir kishi AQShda qolishni tanladi.
Bu voqea Janubiy Koreyada keng norozilikka sabab bo‘ldi. Prezident Li Je Myung ishchilarning bunday tarzda qo‘lga olinishi ikki davlat o‘rtasidagi ishonch va investitsiya munosabatlariga zarar yetkazishini ta’kidladi.
Hyundai kompaniyasi rahbari reyd sabab zavod faoliyatining kamida ikki oyga kechikishini ma’lum qildi. Shu bilan birga, LG Energy Solution kompaniyasi ayrim xodimlarning vizaga ega ekanligini qayd etdi.
Janubiy Koreya tashqi ishlar vazirligi esa AQSh Kongressidan koreys kompaniyalari xodimlari uchun yangi vizalar joriy etishni so‘ramoqda. Mutaxassislar ushbu voqea ikki davlatning iqtisodiy hamkorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini bildirganlar.
Shunday qilib, yuzaga kelgan vaziyat ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarning barqarorligini xavf ostiga qo‘yishi mumkin.

Рейд по иммиграции на заводе Hyundai задержал 300 корейцев
В штате Джорджия, США, на заводе Hyundai был проведён иммиграционный рейд. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе рейда было задержано более 300 граждан Южной Кореи, которые впоследствии были возвращены на родину специальным самолётом. Также среди этих работников один человек решил остаться в США.
Это событие вызвало широкое недовольство в Южной Корее. Президент Ли Чже Мён подчеркнул, что такое задержание работников наносит ущерб доверию и инвестиционным отношениям между двумя странами.
Руководитель компании Hyundai сообщил, что из-за рейда деятельность завода задержится как минимум на два месяца. В то же время компания LG Energy Solution отметила, что некоторые сотрудники имеют визы.
Министерство иностранных дел Южной Кореи обращается к Конгрессу США с просьбой ввести новые визы для сотрудников корейских компаний. Эксперты заявили, что это событие может негативно повлиять на экономическое сотрудничество между двумя странами.
Таким образом, возникшая ситуация может поставить под угрозу стабильность экономических связей между двумя государствами.