Nepalda yoshlar harakati butun mamlakatni larzaga soldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Maktab o‘quvchilari va talabalar hukumat binosi yonida suratga tushib, uni ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqatishdi. Bir necha soat ichida ushbu fotosurat 300 mingdan ortiq layk to‘plab, keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Yoshlar internet va ijtimoiy tarmoqlarni cheklashga qarshi chiqdi. Natijada mamlakatdagi siyosiy tizim qattiq izdan chiqdi.
Vazirlar o‘z lavozimlaridan ketib, chet elga chiqishga majbur bo‘ldi. Davlat darajasidagi muhokamalar esa Discord platformasiga ko‘chdi.
Eng qiziq tomoni shundaki, yangi bosh vazir masalasini ham internet orqali hal qilish mumkin bo‘ldi. Yoshlar va fuqarolarning ko‘pchiligi ChatGPT yordamida nomzod tanlash taklifini ilgari surdi.
Sun’iy intellekt ushbu lavozim uchun sobiq bosh sudya, 73 yoshli Sushila Karkini eng munosib nomzod sifatida ko‘rsatdi. Uning fikricha, Karki turli siyosiy guruhlarning ishonchini qozonishga va mamlakatda zarur islohotlarni amalga oshirishga qodir tajribali shaxsdir.
Nepalda yuz bergan bu voqealar nafaqat mamlakat ichida, balki xalqaro maydonda ham katta qiziqish uyg‘otdi. Yoshlarning isyoni yangi siyosiy sahifa ochishi mumkinligi ta’kidlanmoqda.
Shuningdek, internet orqali boshqaruv va sun’iy intellekt yordamida qaror qabul qilish g‘oyasi jahon hamjamiyatida ham faol muhokama qilinyapti. Nepal yoshlari o‘z harakati bilan tarixga kirishi aniq.

Молодёжь Непала выразила протест против правительства
Школьники и студенты сфотографировались возле здания правительства и широко распространили снимок в социальных сетях. За несколько часов эта фотография собрала более 300 тысяч лайков и вызвала широкие обсуждения.
Молодёжь выступила против ограничения интернета и социальных сетей. В результате политическая система страны серьёзно дала сбой.
Министры ушли со своих постов и были вынуждены покинуть страну. Государственные обсуждения переместились на платформу Discord.
Самое интересное, что вопрос о новом премьер-министре также удалось решить через интернет. Большинство молодёжи и граждан предложили выбрать кандидата с помощью ChatGPT.
Искусственный интеллект назвал наиболее подходящим кандидатом на эту должность бывшего главу Верховного суда, 73-летнюю Сушилу Карки. По его мнению, Карки — опытный человек, способный завоевать доверие различных политических групп и провести необходимые реформы в стране.
События в Непале вызвали большой интерес не только внутри страны, но и на международной арене. Подчёркивается, что восстание молодёжи может открыть новую политическую страницу.
Кроме того, идея управления через интернет и принятия решений с помощью искусственного интеллекта активно обсуждается в мировом сообществе. Молодёжь Непала своим движением явно войдёт в историю.