Doha shahrida Arab va Islom davlatlari rahbarlari sammiti bo‘lib o‘tmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu sammit Isroilning o‘tgan hafta Qatarda HAMASga qarshi amalga oshirgan harbiy hujumi ortidan chaqirildi. Sammitda Isroilning bu harakatlari keskin qoralangan va mintaqada yangi tartib o‘rnatishga qaratilgan rejalar rad etilgan.
Biroq, iqtisodiy yoki diplomatik choralar haqida aniq qarorlar qabul qilinmagan. Qatar bosh vaziri shayx Muhammad bin Abdurahmon Al-Sani Isroilning bunday harakatlari ularni vositachilik qilishdan to‘xtata olmasligini ta’kidladi.
Arab Ligasining bosh kotibi esa bu yig‘ilish Qatarni yolg‘iz emasligini ko‘rsatishini bildirdi. Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu Qatarni HAMAS yetakchilarini chiqarib yuborishga chaqirdi.
AQSh prezidenti Donald Tramp esa hujumdan norozi ekanligini bildirib, Qatarni tinchlik muzokaralarida muhim hamkor sifatida e’tirof etdi. Sammit mintaqadagi vaziyatni muhokama qilish va kelajakdagi harakatlarni belgilash uchun muhim platforma sifatida xizmat qilmoqda.
Bu yig‘ilish orqali ishtirokchi davlatlar o‘z fikrlarini bildirib, mintaqada barqarorlikni ta’minlashga intilmoqda. Sammitda qabul qilinadigan qarorlar mintaqaviy siyosatda muhim o‘rin tutishi kutilmoqda.

На саммите в Дохе осудили военное нападение Израиля
Этот саммит был созван после военной атаки Израиля на ХАМАС в Катаре на прошлой неделе. На саммите резко осудили действия Израиля и отвергли планы по установлению нового порядка в регионе.
Однако конкретных решений по экономическим или дипломатическим мерам не принято. Премьер-министр Катара шейх Мухаммад бин Абдурахман Аль-Тани подчеркнул, что такие действия Израиля не смогут остановить их посредничество.
Генеральный секретарь Лиги арабских государств заявил, что это собрание показывает, что Катар не одинок. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху призвал Катар выдворить лидеров ХАМАС.
Президент США Дональд Трамп выразил недовольство атакой и признал Катар важным партнером в мирных переговорах. Саммит служит важной платформой для обсуждения ситуации в регионе и определения будущих действий.
Через это собрание участвующие государства выражают свои мнения и стремятся обеспечить стабильность в регионе. Ожидается, что решения, принятые на саммите, займут важное место в региональной политике.