Polshaning sharqida joylashgan Viriki-Vola qishlog‘idagi uyga tushgan raketaning F-16 samolyotiga tegishli ekani ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rzeczpospolita nashrining xabariga ko‘ra, dastlab rus dronlari havo hududini buzgan paytda zarar ko‘rgan uyga uchuvchisiz apparat qoldiqlari emas, balki Polshaning F-16 qiruvchi samolyotidan otilgan havo-havo raketasi tushgan. Manbaning ta’kidlashicha, parvoz davomida raketaning yo‘naltirish tizimida texnik nosozlik yuzaga kelgan va u to‘g‘ri ishlamagan.
Bu haqda xavfsizlik idoralaridagi manba intervyusida ma’lum qilindi. Lyublin prokuraturasi hodisa bo‘yicha ochiq ma’lumot bermay, qulagan obyektni noma’lum uchuvchi qurilma deb atadi.
Biroq prokuratura qo‘lida voqea haqida to‘liq ma’lumot borligi aytilmoqda. Mutaxassislar yordamida 17 ta dron qoldiqlari aniqlangan, ammo aynan Viriki hududiga tushgan obyekt haqida rasmiy izoh berilmagan.
Prokuratura bayonotida ushbu qurilma na dron, na uning bo‘laklari sifatida tasdiqlanmaganligi qayd etilgan. Idora matbuot kotibi Agneshka Kempka tergov hali davom etayotganini va aniq xulosalar uchun ekspertlarning rasmiy hisobotini kutish zarurligini bildirdi.
Rzeczpospolita manbasiga ko‘ra, uyga tushgan raketa AIM-120 AMRAAM turkumiga kiradi, og‘irligi 150 kilogrammdan ortiq va uzunligi uch metrga yaqin. Portlovchi qismi faollashmagani sababli kuchli portlash sodir bo‘lmagan, chunki xavfsizlik tizimlari ishga tushgan.
Shunga qaramay, uyga yetkazilgan zarar katta bo‘ldi. Ushbu hodisa Polsha jamoatchiligida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Sababi, voqea Rossiya dronlarining havo hududini buzishi fonida sodir bo‘lib, NATO havo himoya tizimining samaradorligi yuzasidan savollarni keltirib chiqardi. Kelgusida bu voqea Polsha xavfsizlik choralarini yanada kuchaytirishga turtki bo‘lishi mumkin.

В Польше ракета F-16 упала на жилой дом и нанесла ущерб
Стало известно, что ракета, упавшая на дом в деревне Вирики-Вола на востоке Польши, принадлежит самолету F-16. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Rzeczpospolita, изначально считалось, что дом был поврежден не обломками беспилотника, а ракетой «воздух-воздух», выпущенной с истребителя F-16 Польши, когда российские дроны нарушали воздушное пространство. По словам источника, во время полета в системе наведения ракеты произошел технический сбой, и она не сработала должным образом.
Об этом сообщил источник в службах безопасности в интервью. Прокуратура Люблина не предоставляет открытых данных по инциденту и называет упавший объект неопознанным летательным аппаратом.
Однако сообщается, что у прокуратуры есть полная информация о происшествии. С помощью специалистов было обнаружено 17 обломков дронов, но официальных комментариев по объекту, упавшему в районе Вирики, не поступало.
В заявлении прокуратуры отмечается, что данный аппарат не подтвержден как дрон или его части. Пресс-секретарь ведомства Агнешка Кемпка заявила, что расследование продолжается и для точных выводов необходимо дождаться официального экспертного отчета.
По информации источника Rzeczpospolita, ракета, упавшая на дом, относится к типу AIM-120 AMRAAM, весит более 150 килограммов и имеет длину около трех метров. Из-за того, что взрывчатая часть не сработала, сильного взрыва не произошло, поскольку сработали системы безопасности.
Тем не менее, ущерб дому оказался значительным. Этот инцидент вызвал широкое обсуждение в польском обществе.
Причина в том, что событие произошло на фоне нарушения воздушного пространства российскими дронами и вызвало вопросы о эффективности системы воздушной обороны НАТО. В дальнейшем этот инцидент может стать стимулом для усиления мер безопасности в Польше.