Polshaning yangi saylangan prezidenti Karol Navrotskiy o‘zining ilk rasmiy tashrifi doirasida Berlinda bo‘lib, Germaniyadan Ikkinchi jahon urushi davrida mamlakatga yetkazilgan katta moddiy va ma’naviy zarar uchun tovon puli to‘lashni talab qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Germaniya prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer bu talabni qat’iyan rad etdi. Shuningdek, Polsha rahbari Germaniya kansleri Fridrix Mers bilan uchrashuvda ham ushbu masalani ko‘tardi, ammo kansler Berlin pozitsiyasi o‘zgarmasligini ta’kidladi.
Muzokaralar yakunida odatda o‘tkaziladigan qo‘shma matbuot anjumani tashkil etilmadi, bu esa nemis jurnalistlari tomonidan salbiy qabul qilindi va turli muhokamalarga sabab bo‘ldi. Prezident Navrotskiy ijtimoiy tarmoqlarda bergan bayonotida tovon puli masalasi hal etilmaganini, kelgusida Germaniya bilan muzokaralar davom ettirilishini bildirdi.
Rasmiy Varshava Berlindan 1,3 trillion yevro miqdorida tovon puli talab qilmoqda. Bu raqam chuqur ilmiy tahlillar asosida hisoblangan.
Polsha parlamenti 2023-yilda Germaniya va Rossiyadan urush talafotlari uchun tovon puli talab qilish maqsadida maxsus komissiya tuzgan edi. 2022-yilda chop etilgan hisobotga ko‘ra, 1939–1945-yillarda Polsha natsistlar hujumi va okkupatsiyasi oqibatida 6,2 trillion zlotiy (taxminan 1,3 trillion yevro) zarar ko‘rgan.
Berlin esa tovon puli o‘rniga Polshaga xavfsizlik kafolatlarini taklif qilmoqda. Germaniya hukumatining Polsha masalalari bo‘yicha vakili Knut Abrahamning aytishicha, Berlin tovon puli to‘lamaydi, ammo Varshavaning xavfsizligini ta’minlashga tayyor.
Germaniya tomoni o‘z dalillarini ham keltirmoqda: 1953-yilda Polsha parlamenti GFR tomonidan urush zararlarini qoplash bo‘yicha majburiyatlar bajarilganini tan olgan. Shuningdek, 1991-yilda ikki mamlakat o‘rtasida imzolangan yaxshi qo‘shnichilik shartnomasi asosida Polshaga 1,3 milliard yevro ajratilgan.
Oldin ham ayrim polshalik siyosatchilar tovon puli masalasini ko‘targan. Masalan, deputat Yanush Shevchak zarar miqdorini 900 milliard dollarga baholab, hukumatning talab qo‘ymasligini tanqid qilgan edi.
Polsha hukumatining rejalariga ko‘ra, Germaniyadan tovon puli masalasi hal etilgach, Varshava ayni talabni Rossiyaga ham qo‘yishi mumkin. 2023-yilda bu haqda ilk xabarlar paydo bo‘lganda Rossiya tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili Mariya Zaxarova Polshani bunday talabning oqibatlari og‘ir bo‘lishi haqida ogohlantirgan.
Shunday qilib, tovon puli masalasi Polsha va Germaniya munosabatlarida eng murakkab va bahsli mavzulardan biri bo‘lib qolmoqda.

Польша потребовала у Германии военную компенсацию
Новоизбранный президент Польши Кароль Навроцкий в рамках своего первого официального визита побывал в Берлине и потребовал от Германии выплатить компенсацию за значительный материальный и моральный ущерб, нанесённый стране во время Второй мировой войны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер категорически отверг это требование. Также польский лидер поднял этот вопрос на встрече с канцлером Германии Фридрихом Мерсом, однако канцлер подчеркнул, что позиция Берлина остаётся неизменной.
По итогам переговоров не была проведена обычно проводимая совместная пресс-конференция, что было негативно воспринято немецкими журналистами и вызвало различные обсуждения. В заявлении, опубликованном президентом Навроцким в социальных сетях, говорится, что вопрос компенсаций не решён и переговоры с Германией будут продолжены в будущем.
Официальная Варшава требует от Берлина компенсацию в размере 1,3 триллиона евро. Эта сумма была рассчитана на основе глубокого научного анализа.
В 2023 году польский парламент создал специальную комиссию с целью потребовать компенсации за военные потери от Германии и России. Согласно отчёту, опубликованному в 2022 году, в период с 1939 по 1945 год Польша понесла ущерб в размере 6,2 триллиона злотых (примерно 1,3 триллиона евро) в результате нападения и оккупации нацистами.
Берлин же предлагает Польше гарантии безопасности вместо выплаты компенсаций. По словам представителя правительства Германии по вопросам Польши Кнута Абрахама, Берлин не будет выплачивать компенсации, но готов обеспечить безопасность Варшавы.
Немецкая сторона также приводит свои аргументы: в 1953 году польский парламент признал выполнение обязательств ФРГ по возмещению военных убытков. Кроме того, в 1991 году по договору о добрососедстве между двумя странами Польше было выделено 1,3 миллиарда евро.
Ранее некоторые польские политики уже поднимали вопрос о компенсациях. Например, депутат Януш Шевчак оценил сумму ущерба в 900 миллиардов долларов и критиковал правительство за отсутствие требований.
Согласно планам польского правительства, после урегулирования вопроса компенсаций с Германией Варшава может предъявить аналогичные требования и к России. Когда в 2023 году появились первые сообщения об этом, официальный представитель МИД России Мария Захарова предупредила Польшу о серьёзных последствиях таких требований.
Таким образом, вопрос компенсаций остаётся одной из самых сложных и спорных тем в отношениях между Польшей и Германией.