Neuralink 12 kishining miyaga implant o‘rnatdi
Kompaniya bu yangilikni ijtimoiy tarmoqdagi rasmiy bayonot orqali e’lon qildi. Bayonotda aytilishicha, hozirda butun dunyo bo‘ylab 12 kishi Neuralink implantlari bilan yashamoqda.
Ularning har biri 2000 kundan ortiq vaqt mobaynida qurilmalardan foydalanib, jami 15 ming soatdan ortiq faoliyatni amalga oshirgan. Neuralink jamoasi ishtirokchilarning imkoniyatlarini chuqur o‘rganishni davom ettirishni rejalashtirmoqda.
Birinchi neyron chip inson miyasiga 2024-yil yanvar oyida o‘rnatilgan. Shu orqali kompaniya yangi yutuqqa erishdi: implant o‘rnatilgan birinchi bemor shaxmat o‘ynash imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Bu voqea neyrotexnologiyalar sohasida muhim tarixiy bosqich hisoblanadi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Neuralink implantlari inson miyasi bilan kompyuter o‘rtasidagi aloqani mustahkamlash, shuningdek, inson fikrlarini raqamli texnologiyalar yordamida aniqlash imkoniyatini yaratadi.
Bu texnologiya kelajakda tibbiyotning turli sohalarida, jumladan murakkab vazifalarni bajarishda ham qo‘llanilishi mumkin. Ilon Mask va uning jamoasi ta’kidlaganidek, Neuralink sinovlari davomida ishtirokchilarning xavfsizligi va miya funksiyalarining himoyasi ustuvor ahamiyatga ega.
Kompaniya kelajakda implantlarni kengroq auditoriyaga tatbiq etish va inson hayotini yanada rivojlantirish uchun texnologik yangiliklarni joriy etishni maqsad qilgan. Neuralink loyihasi inson va texnologiya o‘rtasidagi chegaralarni yanada yaqinlashtirishda muhim rol o‘ynaydi.

Neuralink установила имплантаты в мозг 12 человек
Компания Neuralink Илона Маска сделала важный шаг в истории человечества, успешно установив нейронные импланты в мозг 12 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Компания объявила эту новость через официальное заявление в социальной сети. В заявлении говорится, что в настоящее время по всему миру 12 человек живут с имплантами Neuralink.
Каждый из них использовал устройства более 2000 дней, выполнив в общей сложности свыше 15 тысяч часов активности. Команда Neuralink планирует продолжить глубокое изучение возможностей участников.
Первый нейронный чип был установлен в мозг человека в январе 2024 года. Благодаря этому компания достигла нового успеха: первый пациент с имплантом получил возможность играть в шахматы.
Это событие считается важным историческим этапом в области нейротехнологий. По словам специалистов, импланты Neuralink укрепляют связь между человеческим мозгом и компьютером, а также создают возможность распознавания мыслей человека с помощью цифровых технологий.
Эта технология в будущем может применяться в различных областях медицины, включая выполнение сложных задач. Как подчеркнули Илон Маск и его команда, безопасность участников и защита функций мозга имеют первостепенное значение в ходе испытаний Neuralink.
Компания ставит целью в будущем расширить применение имплантов на более широкую аудиторию и внедрять технологические новшества для дальнейшего развития человеческой жизни. Проект Neuralink играет важную роль в сближении границ между человеком и технологией.