2025 FA22 asteroidi Yer orbitasidan xavfsiz o‘tib ketdi
2025 FA22 nomli asteroid Yer va Oy orbitasi yaqinidan xavfsiz tarzda o‘tib ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Quyosh astronomiyasi laboratoriyasining ma’lumotiga ko‘ra, ushbu osmon jismi Toshkent vaqti bilan soat 12:41 da Yerdan taxminan 800 ming kilometr uzoqlikda harakat qilgan. Garchi bu masofa katta bo‘lsa-da, olimlar asteroidni diqqat bilan kuzatishgan, chunki u ilgari Yevropa kosmik agentligi tomonidan eng xavfli kosmik jismlar ro‘yxatiga kiritilgan edi.
Asteroidning o‘lchami taxminan eni 130 metr, uzunligi esa 290 metrga teng. Olimlarning fikricha, agar bunday yirik jism Yerga to‘qnash kelsa, katta zarar yetkazishi mumkin.
Ammo 2025 FA22 ning yaqinda bo‘lib o‘tgan yaqinlashuvi to‘liq xavfsiz kechdi. Keyingi yaqinlashuvi 2036 yil 20 avgustga to‘g‘ri keladi, ammo bu safar asteroid Yerdan hozirgidan 25 barobar uzoqroq masofada o‘tadi.
Laboratoriya hisob-kitoblariga ko‘ra, 2089 va 2173 yillarda ushbu asteroiddan jiddiy xavf yuzaga kelishi mumkin. Shu sababli astronomlar uning harakatini doimiy ravishda kuzatishda davom etmoqda.
2025 FA22 Yer orbitasidan o‘tib ketgach, Quyoshdan uzoqlashib, to‘liq yoritilishi kuchayadi va ko‘zga yanada ravshanroq ko‘rinadi. Biroq mutaxassislar uni faqat diafragmasi kamida 30 santimetr bo‘lgan teleskoplar yordamida kuzatish mumkinligini ta’kidlamoqda.
Oddiy asboblar yoki ko‘z bilan asteroidni ko‘rish deyarli imkonsizdir. Xulosa qilib aytganda, asteroidning xavfsiz o‘tishi insoniyat uchun muhim voqea bo‘ldi.
Hozircha xavotirga o‘rin yo‘q, ammo kelajakda uning ehtimoliy xavfli yondashuvlari osmondagi bunday ulkan jismlarni muntazam kuzatish va tadqiq qilish zaruratini yana bir bor eslatmoqda.

2025 FA22 астероид безопасно пролетел мимо орбиты Земли
Астероид под названием 2025 FA22 безопасно пролетел вблизи орбит Земли и Луны. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным Лаборатории солнечной астрономии, это небесное тело двигалось на расстоянии примерно 800 тысяч километров от Земли по ташкентскому времени в 12:41. Хотя это расстояние и большое, учёные внимательно наблюдали за астероидом, так как ранее он был включён Европейским космическим агентством в список самых опасных космических объектов.
Размеры астероида примерно 130 метров в ширину и 290 метров в длину. По мнению учёных, если такое крупное тело столкнётся с Землёй, это может нанести значительный ущерб.
Однако недавнее сближение 2025 FA22 прошло полностью безопасно. Следующее сближение ожидается 20 августа 2036 года, но на этот раз астероид пройдёт на расстоянии в 25 раз большем, чем сейчас.
По расчётам лаборатории, в 2089 и 2173 годах этот астероид может представлять серьёзную опасность. Поэтому астрономы продолжают постоянно следить за его движением.
После прохождения орбиты Земли 2025 FA22 удалится от Солнца, его освещённость усилится, и он станет более ярким для наблюдения. Однако специалисты подчёркивают, что наблюдать его можно только с помощью телескопов с диаметром объектива не менее 30 сантиметров.
Наблюдать астероид обычными приборами или невооружённым глазом практически невозможно. В заключение можно сказать, что безопасное прохождение астероида стало важным событием для человечества.
Пока поводов для беспокойства нет, но возможные опасные сближения в будущем вновь напоминают о необходимости регулярного наблюдения и изучения таких крупных объектов в космосе.