Tramp Xitoy va Hindistonni urushni moliyalashtirishda aybladi
AQSH prezidenti Donald Tramp 23-sentyabr kuni Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tgan BMT Bosh assambleyasida so‘zlagan nutqida Xitoy va Hindistonni Ukrainadagi urushning asosiy homiylari deb atadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Trampning fikricha, ushbu ikki mamlakat Rossiya bilan iqtisodiy aloqalarni davom ettirib, Rossiyaning neft mahsulotlarini sotib olmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, Xitoy va Hindiston Rossiyaning urushdagi harakatlarini moliyalashtirishda muhim rol o‘ynaydi.
Shuningdek, Tramp Yevropa davlatlarini ham tanqid qilib, ularni Rossiya energiya resurslarini sotib olishda davom etayotganliklari uchun qoraladi. U Yevropa davlatlarini bu holatni “sharmandali” deb atab, ular Rossiya bilan urushayotgan paytda neft va gaz sotib olishni to‘xtatishi kerakligini ta’kidladi.
Trampning fikricha, Yevropa davlatlari bunday siyosatni davom ettira olmaydi va faolroq harakat qilishi lozim. Boshqa tomondan, Xitoy Tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili Go Szyakun Ukraina inqirozi bo‘yicha Xitoyning adolatli va xolis pozitsiyada ekanligini, bu mojaroning tashabbuskori yoki ishtirokchisi emasligini ma’lum qildi.
Hindiston bosh vaziri Narendra Modi esa, davlatlar o‘rtasidagi nizolarni tinch yo‘l bilan hal qilish va tinchlikni tiklashga qaratilgan sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. AQSH Moliya vazirligi esa Yevropa Ittifoqi davlatlari hamda “Katta yettilik” guruhiga a’zo mamlakatlarni Ukrainadagi urush tugamaguncha Rossiya neftini sotib olishni to‘xtatishga chaqirdi.
Shuningdek, Xitoy va Hindistonga qarshi jiddiy bojlar joriy etilishi mumkinligini ma’lum qildi. Xitoy Tashqi ishlar vazirligi esa bu chaqiriqlarni iqtisodiy bosim va qo‘rqitish sifatida baholadi.

Трамп обвинил Китай и Индию в финансировании войны
Президент США Дональд Трамп 23 сентября выступил на Генеральной Ассамблее ООН в Нью-Йорке, назвав Китай и Индию основными спонсорами войны в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По мнению Трампа, эти две страны продолжают экономические связи с Россией и покупают российские нефтепродукты. По его словам, Китай и Индия играют важную роль в финансировании военных действий России.
Кроме того, Трамп раскритиковал европейские страны за продолжение закупок российских энергетических ресурсов. Он назвал это «позорным» и подчеркнул, что европейские страны должны прекратить покупать нефть и газ у России, пока ведут с ней войну.
По мнению Трампа, европейские страны не могут продолжать такую политику и должны действовать активнее. С другой стороны, официальный представитель Министерства иностранных дел Китая Го Шюань заявил, что Китай занимает справедливую и объективную позицию по кризису в Украине и не является инициатором или участником конфликта.
Премьер-министр Индии Нарендра Моди выразил поддержку усилиям по мирному разрешению конфликтов между государствами и восстановлению мира. Министерство финансов США призвало страны Европейского союза и государства-члены «Большой семёрки» прекратить закупки российской нефти до окончания войны в Украине.
Также было объявлено о возможном введении серьёзных пошлин против Китая и Индии. Министерство иностранных дел Китая оценило эти призывы как экономическое давление и запугивание.