Falastin uchun 12 davlat moliyaviy yordam koalitsiyasi tuzdi
Fransiya Tashqi ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Fransiya, Buyuk Britaniya, Yaponiya, Saudiya Arabistoni va yana boshqa yetti davlatni o‘z ichiga olgan jami 12 mamlakat donorlar koalitsiyasini tashkil qildi. Ushbu koalitsiyaning asosiy vazifasi Falastinning moliyaviy barqarorligini ta’minlash, davlat boshqaruv tizimini qo‘llab-quvvatlash hamda aholiga zarur xizmatlarni yetkazib berishni yo‘lga qo‘yishdir.
Bu tashabbus Isroil tomonidan Falastinning soliq va bojxona tushumlarining ushlab qolinishidan kelib chiqqan moliyaviy inqirozga javoban amalga oshirilmoqda. Hozirgi vaqtda koalitsiya doirasida kamida 170 million dollar miqdorida yordam ajratish rejalashtirilgan bo‘lib, shundan 90 million dollari Saudiya Arabistoniga tegishli.
Qolgan mablag‘lar boshqa davlatlar tomonidan taqdim etiladi. Donorlar koalitsiyasi shuningdek, Isroil hukumatini Falastinga tegishli moliyaviy tushumlarni darhol o‘tkazishga va ma’muriyat faoliyatiga to‘siq qo‘ymaslikka chaqirmoqda.
Bugungi kunda 150 dan ortiq davlat Falastin davlatini rasmiy tan olgan bo‘lib, bu xalqaro hamjamiyatning Falastinning barqarorligini ta’minlashga bo‘lgan katta e’tiborini ko‘rsatadi. Ushbu hamkorlik mintaqada tinchlik va taraqqiyot yo‘lida muhim qadam hisoblanadi.

Коалиция из 12 стран создала финансовую помощь для Палестины
Для преодоления финансовых трудностей Палестинской администрации была предложена новая инициатива со стороны влиятельных стран мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Министерства иностранных дел Франции, была создана коалиция доноров из 12 стран, включая Францию, Великобританию, Японию, Саудовскую Аравию и еще семь государств. Основная задача этой коалиции — обеспечить финансовую стабильность Палестины, поддержать систему государственного управления и наладить предоставление необходимых услуг населению.
Эта инициатива реализуется в ответ на финансовый кризис, вызванный удержанием Израилем налоговых и таможенных поступлений Палестины. В настоящее время в рамках коалиции планируется выделить помощь в размере не менее 170 миллионов долларов, из которых 90 миллионов долларов приходится на Саудовскую Аравию.
Оставшиеся средства предоставят другие страны. Коалиция доноров также призывает правительство Израиля немедленно передать финансовые поступления, принадлежащие Палестине, и не препятствовать деятельности администрации.
На сегодняшний день более 150 стран официально признали государство Палестина, что демонстрирует большое внимание международного сообщества к обеспечению стабильности Палестины. Это сотрудничество является важным шагом на пути к миру и развитию в регионе.