G‘azoda inkubatorlardagi chaqaloqlar evakuatsiya qilinmoqda
UNICEFning ma’lumotlariga ko‘ra, G‘azo shahridagi inkubatorlarda yotgan 25 dan ortiq shikastlangan yoki chala tug‘ilgan chaqaloqlarni zudlik bilan evakuatsiya qilish zarurati yuzaga kelgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shahar yana urush maydoniga aylangani sababli, xavfsiz joy topishda katta qiyinchiliklar mavjud. Bu vaziyat Isroilning qurolli hujumlari kuchayishi va Al Helo kasalxonasiga o‘q uzilishi natijasida yuzaga kelgan.
Kasalxona atrofida tanklar joylashtirilgan bo‘lib, inkubatorlardagi chaqaloqlar xavf ostida qolmoqda. UNICEF vakili Rikardo Piresning so‘zlariga ko‘ra, chaqaloqlarni evakuatsiya qilish uchun maxsus kislorod ta’minoti va qo‘lbola aravachalardan foydalanish zarur.
Biroq, ularni ko‘chirish jarayoni katta xavf tug‘diradi, chunki chaqaloqlar infeksiya yuqtirish, harorat o‘zgarishi yoki tibbiy ta’minotning uzilishi xavfi bilan duch kelishi mumkin. Kasalxonadagi inkubatorlarda joy cheklanganligi va evakuatsiya qilinishi qiyin hududlardan himoya hududlariga yo‘l topish murakkabligi vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda.
Shifokorlar va gumanitar tashkilotlar bu muammoni hal etish uchun izlanishlarni davom ettirmoqda. Fuqarolarga va tashkilotlarga nafaqat evakuatsiya ishlarini amalga oshirish, balki inkubatorlarni kengaytirish va zamonaviy tibbiyot vositalarini joriy etish uchun ham shaxsiy javobgarlik yuklatilmoqda.
Bu choralar chaqaloqlarning hayotini saqlab qolish va ularning sog‘lig‘ini yaxshilash uchun muhim ahamiyatga ega.

В Газе эвакуируют младенцев из инкубаторов
По данным ЮНИСЕФ, возникла необходимость срочной эвакуации более 25 раненых или недоношенных новорожденных, находящихся в инкубаторах в городе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Из-за того, что город снова превратился в зону боевых действий, возникают большие трудности с поиском безопасного места. Эта ситуация возникла в результате усиления вооружённых атак Израиля и обстрела больницы Аль-Хело.
Вокруг больницы размещены танки, и новорожденные в инкубаторах находятся под угрозой. По словам представителя ЮНИСЕФ Рикардо Пиреса, для эвакуации новорожденных необходимо использовать специальное кислородное обеспечение и ручные коляски.
Однако процесс перемещения представляет большую опасность, так как новорожденные могут подвергнуться риску заражения инфекцией, изменения температуры или прерывания медицинского обеспечения. Ограниченность мест в инкубаторах больницы и сложность прокладывания пути из труднодоступных районов в зоны безопасности усложняют ситуацию ещё больше.
Врачи и гуманитарные организации продолжают поиски решения этой проблемы. Гражданам и организациям возлагается личная ответственность не только за проведение эвакуации, но и за расширение инкубаторов и внедрение современных медицинских средств.