Rossiya hukumati mamlakatda yoqilg‘i tanqisligini bartaraf etish maqsadida Xitoy va Osiyoning boshqa davlatlaridan benzin importini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar paketini ishlab chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror yirik neftni qayta ishlash zavodlariga dronlar hujumidan so‘ng qabul qilindi. Moskva, shuningdek, Janubiy Koreya va Singapurdan ham benzin sotib olishni rejalashtirmoqda.
Import bojlarini kamaytirish uchun Uzoq Sharqdagi ayrim nazorat punktlari orqali keltiriladigan yoqilg‘iga bojlar nollanadi. Bu orqali importchilar jahon va ichki bozor narxlari farqini davlat tomonidan qoplanishini ta’minlaydi.
Benzinni yetkazib berish ishlarini «Rosneft», Mustaqil Neftgaz Kompaniyasi va «Sanoat xomashyosi importi» davlat tashqi iqtisodiy birlashmasi amalga oshiradi. Ushbu kompaniyalar har oyda Sibirdagi neftni qayta ishlash zavodlaridan 150 ming tonnadan benzinni mamlakatning markaziy hududlariga yo‘naltiradi.
Shuningdek, hukumat Belarusdan benzin importini ko‘paytirish va neft zavodlarida oktanni oshiruvchi monometilanilin (MMA) qo‘shimchasidan foydalanishga qo‘yilgan taqiqni olib tashlashni rejalashtirmoqda. MMA yuqori toksik va onkologik xavfga ega bo‘lgani uchun ko‘pgina davlatlarda taqiqlangan, Rossiyada esa 2016-yilgacha ishlatilgan.
Sentyabr oyining oxirida Rossiyada neftni qayta ishlash zavodlarining 38 foizi, ya’ni kuniga 338 ming tonnaga yaqin ishlab chiqarish to‘xtadi. Bu holatning asosiy sababi Ukrainadan kelgan dronlar hujumlari bo‘lib, 20 dan ortiq yirik neft zavodlari zararga uchradi.
Natijada, yoqilg‘i-energetika sohasida jiddiy muammolar yuzaga keldi. Saxalin va Kuril orollaridan tortib Nijniy Novgorod viloyati va Qrimgacha bo‘lgan hududlarda yoqilg‘i yetishmovchiligi kuzatildi.
Bu hududlarda benzin sotishga cheklovlar joriy etilib, har bir kishiga 30 litrdan ortiq benzin sotish taqiqlandi. Hukumat Osiyo va Belarusdan benzin importini oshirish hamda neftni qayta ishlash zavodlariga qo‘yiladigan ekologik talablarni yumshatish orqali ichki bozorga har oyda qo‘shimcha 350 ming tonna benzin va 100 ming tonna dizel yoqilg‘isi yetkazib berishni maqsad qilmoqda.
Shunga qaramay, neft mahsulotlari uchun joriy qilingan cheklovlar va yangi import choralari nafaqat ichki bozor, balki global yoqilg‘i savdosiga ham ta’sir ko‘rsatadi.

Россия увеличивает импорт бензина из азиатских стран
Правительство России разработало пакет мер по увеличению импорта бензина из Китая и других азиатских стран с целью устранения дефицита топлива в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было принято после атак дронов на крупные нефтеперерабатывающие заводы. Москва также планирует закупать бензин из Южной Кореи и Сингапура.
Для снижения импортных пошлин на топливо, ввозимое через некоторые контрольные пункты на Дальнем Востоке, пошлины будут обнулены. Это позволит импортерам компенсировать разницу между мировыми и внутренними рыночными ценами за счет государства.
Поставки бензина будут осуществлять «Роснефть», Независимая Нефтегазовая Компания и государственное внешнеэкономическое объединение «Импорт промышленного сырья». Эти компании ежемесячно направляют по 150 тысяч тонн бензина с нефтеперерабатывающих заводов Сибири в центральные регионы страны.
Кроме того, правительство планирует увеличить импорт бензина из Беларуси и снять запрет на использование добавки монометиланилина (ММА), повышающей октановое число, на нефтеперерабатывающих заводах. ММА обладает высокой токсичностью и онкологическим риском, поэтому запрещена во многих странах, а в России использовалась до 2016 года.
В конце сентября в России остановилось производство на 38% нефтеперерабатывающих заводов, что составляет около 338 тысяч тонн в сутки. Основной причиной стали атаки дронов из Украины, в результате которых пострадали более 20 крупных нефтеперерабатывающих заводов.
В результате возникли серьезные проблемы в топливно-энергетическом секторе. Наблюдался дефицит топлива в регионах от Сахалина и Курильских островов до Нижегородской области и Крыма.
В этих регионах были введены ограничения на продажу бензина, запрещено продавать более 30 литров бензина на одного человека. Правительство ставит цель ежемесячно поставлять на внутренний рынок дополнительно 350 тысяч тонн бензина и 100 тысяч тонн дизельного топлива за счет увеличения импорта из Азии и Беларуси, а также смягчения экологических требований к нефтеперерабатывающим заводам.
Тем не менее, введённые ограничения на нефтепродукты и новые меры по импорту повлияют не только на внутренний рынок, но и на глобальную торговлю топливом.