Olmaotada askar uchinchi qavatdan sakrab og‘ir ahvolda
Qozog‘iston poytaxti Olmaota shahrida Milliy gvardiya harbiy xizmatchisi xizmat qilayotgan 5571-sonli harbiy qism binosining uchinchi qavatidan pastga sakrab, og‘ir ahvolda shifoxonaga yotqizildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hodisa 4 oktyabr kuni yuz berdi. Hozirda askarga zarur tibbiy yordam ko‘rsatilmoqda, uning sog‘ligi va psixologik holati doimiy nazorat ostida.
Shifokorlarning xulosasiga ko‘ra, harbiy xizmatchi chuqur depressiya holatida bo‘lgan. Bu holat uning harbiy xizmatga chaqirilishidan oldin yaqin qarindoshini yo‘qotishi bilan bog‘liq ekanligi ta’kidlanmoqda.
Askar harbiy-terapevtik komissiyaning keyingi xizmatga yaroqliligini aniqlaydigan qarorini kutayotgan edi. Videokuzatuv kameralarida tashqi aralashuvlar qayd etilmadi.
Harbiy qismda xizmat tekshiruvi olib borilmoqda, hodisaning barcha jihatlari batafsil o‘rganilmoqda. Ma’lum qilinishicha, o‘tgan yil kuzida ham shu qismda chaqiriluvchi askar to‘pponchadan yaralangan holat sodir bo‘lgan.
Ushbu fojiali voqea harbiy xizmatchilarning psixologik sog‘ligi, stressga chidamliligi va oilaviy muammolarga e’tibor qaratish zaruratini yana bir bor ko‘rsatdi. Harbiy xizmatda bo‘lgan shaxslarning ruhiy holatini muntazam nazorat qilish va ularga zarur yordamni taqdim etish muhim hisoblanadi.

В Алматы солдат прыгнул с третьего этажа, находится в тяжелом состоянии
В столице Казахстана, городе Алматы, военнослужащий Национальной гвардии, служащий в воинской части №5571, прыгнул с третьего этажа здания и был госпитализирован в тяжелом состоянии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Инцидент произошел 4 октября. В настоящее время солдату оказывается необходимая медицинская помощь, его здоровье и психологическое состояние находятся под постоянным контролем.
По заключению врачей, военнослужащий находился в глубокой депрессии. Отмечается, что это состояние связано с потерей близкого родственника до призыва на военную службу.
Солдат ожидал решения военно-терапевтической комиссии о его годности к дальнейшей службе. На видеонаблюдении не зафиксировано внешнего вмешательства.
В воинской части проводится служебная проверка, все обстоятельства происшествия тщательно изучаются. Сообщается, что осенью прошлого года в этой же части произошел случай, когда призывник был ранен из автомата.
Этот трагический случай вновь подчеркнул необходимость уделять внимание психологическому здоровью военнослужащих, их стрессоустойчивости и семейным проблемам. Регулярный контроль психического состояния лиц, проходящих военную службу, и предоставление им необходимой помощи считаются важными.