AQSh qo‘shinlari Isroilga kirishni boshladi
Ma’lumotlarga ko‘ra, askarlarning bir qismi Yaqin Sharq davlatlaridan, qolganlari esa AQShning boshqa harbiy qo‘mondonliklaridan yuborilgan. Umuman olganda, 200 nafar askardan iborat kontingent 12 oktyabrga qadar Isroilga yetib borishi kutilmoqda.
Shuningdek, G‘azo hududida AQSh maxsus monitoring markazini tashkil etish ishlari davom etmoqda. Markaz faoliyatini to‘liq yo‘lga qo‘yish uchun bir necha kun yoki hafta vaqt talab qilinishi mumkin.
Pentagon ma’lumotlariga ko‘ra, missiyaning asosiy vazifasi tartibsizliklarning oldini olish va gumanitar tashkilotlarning uzluksiz faoliyatini ta’minlashdan iborat. Bu harakatlar hududdagi barqarorlikni saqlash va insonparvarlik yordamlarini samarali yetkazish maqsadida amalga oshirilmoqda.

Войска США начали вход в Израиль
Они контролируют строгое соблюдение установленных правил в населённых пунктах. Об этом сообщает телеканал CNN со ссылкой на источники в Пентагоне.
По данным, часть солдат направлена из стран Ближнего Востока, остальные — из других военных командований США. В целом ожидается, что контингент из 200 военнослужащих прибудет в Израиль к 12 октября.
Кроме того, продолжаются работы по созданию американского специального мониторингового центра в секторе Газа. Для полного запуска центра может потребоваться несколько дней или недель.
По информации Пентагона, основная задача миссии — предотвращение беспорядков и обеспечение непрерывной работы гуманитарных организаций. Эти действия направлены на поддержание стабильности в регионе и эффективное предоставление гуманитарной помощи.