London va Singapurda kvartira ijara narxi oshdi
2025-yilda ayniqsa yirik iqtisodiy markazlarda ushbu o‘sish aniq sezildi. Mutaxassislarning ma’lumotlariga ko‘ra, bu yil dunyoda bir xonali kvartira ijarasi eng qimmat bo‘lgan shaharlar London va Singapur deb topildi.
RIA Novosti xabariga ko‘ra, sentyabr oyida ushbu shaharlarda bir xonali kvartira ijara narxi o‘rtacha oyiga 2700 dollarni tashkil etdi. Londonda esa markaziy tumanlarda bu narx 3100 dollargacha yetdi.
Uy-joy ijarasi narxining keskin oshishiga bir nechta omillar ta’sir ko‘rsatmoqda. Jumladan, aholi sonining ko‘payishi, migratsiya jarayonlari, qurilish materiallari narxining oshishi hamda investitsiya bozorining faollashuvi asosiy sabablar sifatida qayd etildi.
Tahlil natijalariga ko‘ra, 2025-yilda ijara narxi eng yuqori bo‘lgan shaharlar ro‘yxati quyidagicha: London (2800 dollar), Singapur (2700 dollar atrofida), Vashington (2300 dollar), Amsterdam (2250 dollar), Dublin (2200 dollar), Reykyavik (2160 dollar), Lyuksemburg (2000 dollar), Gonkong (2000 dollar), Bern (1800 dollar) va Kopengagen (1750 dollar). Mutaxassislar fikricha, Yevropa va Osiyodagi yirik shaharlarda ijara narxlari nafaqat talabga, balki turmush darajasi, infratuzilma va xizmat ko‘rsatish sifatiga ham bog‘liq.
Masalan, London va Singapur nafaqat iqtisodiy, balki xalqaro moliyaviy markazlar sifatida ham yuqori talabga ega bo‘lib, shu sababli ijara narxlari ham yuqori. Shuningdek, uy-joy narxlarining oshishi bilan birga ko‘plab mamlakatlarda ijara bozorida raqobat kuchaydi.
Ayrim davlatlar ijara narxlarini tartibga solish va ijarachilar huquqlarini himoya qilish maqsadida yangi qonunlar ishlab chiqishga kirishdilar. Bu esa bozorni muvozanatlash va ijarachilar manfaatlarini himoya qilishga qaratilgan muhim choralar sifatida baholanmoqda.

Арендная плата за квартиры в Лондоне и Сингапуре выросла
В 2025 году особенно заметен этот рост в крупных экономических центрах. По данным специалистов, в этом году города с самой дорогой арендой однокомнатных квартир в мире — Лондон и Сингапур.
По информации РИА Новости, в сентябре средняя стоимость аренды однокомнатной квартиры в этих городах составила около 2700 долларов в месяц. В Лондоне в центральных районах цена достигла 3100 долларов.
На резкий рост цен на аренду жилья влияют несколько факторов. В частности, увеличение численности населения, миграционные процессы, рост цен на строительные материалы, а также активизация инвестиционного рынка отмечены как основные причины.
По результатам анализа, список городов с самой высокой арендной платой в 2025 году выглядит следующим образом: Лондон (2800 долларов), Сингапур (около 2700 долларов), Вашингтон (2300 долларов), Амстердам (2250 долларов), Дублин (2200 долларов), Рейкьявик (2160 долларов), Люксембург (2000 долларов), Гонконг (2000 долларов), Берн (1800 долларов) и Копенгаген (1750 долларов). По мнению экспертов, цены на аренду в крупных городах Европы и Азии зависят не только от спроса, но и от уровня жизни, инфраструктуры и качества обслуживания.
Например, Лондон и Сингапур пользуются высоким спросом не только как экономические, но и как международные финансовые центры, поэтому цены на аренду там высоки. Кроме того, с ростом цен на жильё в многих странах усилилась конкуренция на рынке аренды.
Некоторые государства приступили к разработке новых законов с целью регулирования цен на аренду и защиты прав арендаторов. Это рассматривается как важная мера для балансировки рынка и защиты интересов арендаторов.