Seulda yangi yadroviy boshpana quriladi
Janubiy Koreya poytaxti Seulda fuqarolar uchun yadroviy boshpana qurilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Korea Herald nashri xabar berdi. Yangi bino shaharning Sonpxa-gu tumanidagi Garak-don mahallasida joylashgan ko‘p qavatli turarjoy majmuasi ostida barpo etiladi.
Mazkur loyiha mamlakat fuqarolarining xavfsizligini mustahkamlash va yadroviy hamda kimyoviy tahdidlarga qarshi samarali javob berishni ta’minlash maqsadida amalga oshiriladi. Hukumat va Seul uy-joy va kommunal xizmatlar korporatsiyasi bunker qurilishini 2028 yilgacha yakunlashni rejalashtirmoqda.
Bunker uchinchi yerto‘la darajasida joylashib, 16 ta ko‘p qavatli uylarni o‘z ichiga olgan yangi turarjoy majmuasining bir qismi bo‘ladi. Uning asosiy vazifasi fuqarolarni yadroviy, biologik va kimyoviy hujumlardan himoya qilishdir.
Yerosti panohgohi 2147 kvadrat metr maydonni egallaydi va bir vaqtning o‘zida 1020 kishini qabul qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bunker zamonaviy shamollatish, suv ta’minoti, kanalizatsiya va zaxira tizimlari bilan jihozlanadi.
Bu esa favqulodda vaziyatda fuqarolarga 14 kungacha mustaqil yashash imkonini beradi. Qiziqarli jihati shundaki, tinchlik davrida bunker jamoat fitnes markazi sifatida xizmat qiladi, xavf paydo bo‘lganda esa himoya inshootiga aylanadi.
Shahar ma’muriyati ushbu tashabbusni global tahdidlarga javoban fuqarolar mudofaasi tizimini yangilash zarurati bilan izohlamoqda. Ularning ta’kidlashicha, zamonaviy xavflar an’anaviy tahdidlardan tubdan farq qiladi va shu sababli boshpanalarning ahamiyati oshmoqda.
Bunker qurilishi “Seul mudofaasi–2030” dasturining muhim qismi hisoblanadi. Ushbu dastur doirasida hukumat yadroviy, biologik va kimyoviy hujumlar holatlarida aholini tez va samarali himoya qilish uchun boshpanalar tarmog‘ini yaratishni maqsad qilgan.
Mutaxassislarning fikricha, so‘nggi yillarda KXDR tomonidan yadroviy sinovlar sonining oshishi mintaqada xavf darajasining ko‘tarilishiga sabab bo‘lmoqda. Shu bois, Janubiy Koreya hukumati nafaqat harbiy, balki fuqarolik sohasida ham xavfsizlik infratuzilmasini mustahkamlashni ustuvor vazifa sifatida belgilagan.
Seulda qurilayotgan yangi bunker zamonaviy mudofaa loyihasi bo‘lib, yangi global voqelikda fuqarolar xavfsizligini ta’minlashga xizmat qiladi. Bu obyekt mamlakatda faqat fuqarolik ehtiyojlari uchun qurilayotgan va yadroviy portlash ta’siriga chidamli ilk boshpana hisoblanadi.

В Сеуле построят новое ядерное убежище
В столице Южной Кореи Сеуле планируется строительство ядерного убежища для граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Korea Herald. Новое здание будет построено под многоэтажным жилым комплексом, расположенным в районе Сонпха-гу города, в квартале Гарак-дон.
Этот проект реализуется с целью укрепления безопасности граждан страны и обеспечения эффективного ответа на ядерные и химические угрозы. Правительство и корпорация жилищно-коммунальных услуг Сеула планируют завершить строительство бункера к 2028 году.
Бункер будет расположен на третьем подземном уровне и станет частью нового жилого комплекса, включающего 16 многоэтажных домов. Его основная задача — защитить граждан от ядерных, биологических и химических атак.
Подземное убежище займет площадь 2147 квадратных метров и сможет одновременно принять 1020 человек. Бункер будет оснащён современными системами вентиляции, водоснабжения, канализации и резервными системами.
Это позволит гражданам в чрезвычайной ситуации проживать самостоятельно до 14 дней. Интересной особенностью является то, что в мирное время бункер будет служить общественным фитнес-центром, а при возникновении угрозы превратится в защитное сооружение.
Городская администрация объясняет эту инициативу необходимостью обновления системы гражданской обороны в ответ на глобальные угрозы. По их словам, современные опасности кардинально отличаются от традиционных угроз, поэтому значение убежищ возрастает.
Строительство бункера является важной частью программы «Оборона Сеула–2030». В рамках этой программы правительство ставит цель создать сеть убежищ для быстрого и эффективного защиты населения в случае ядерных, биологических и химических атак.
По мнению специалистов, в последние годы увеличение числа ядерных испытаний КНДР приводит к росту уровня угроз в регионе. Поэтому правительство Южной Кореи определило укрепление инфраструктуры безопасности не только в военной, но и в гражданской сфере как приоритетную задачу.
Новый бункер, строящийся в Сеуле, является современным оборонительным проектом, направленным на обеспечение безопасности граждан в новых глобальных реалиях. Этот объект является первым в стране убежищем, построенным исключительно для гражданских нужд и устойчивым к воздействию ядерного взрыва.