AQSh prezidenti Donald Tramp Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahuni suddagi korrupsiya va suiiste’mol ayblovlari bo‘yicha afv etishni so‘radi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda u dushanba kuni Knessetdagi nutqida ma’lum qildi. Mamlakat qonunlariga ko‘ra, agar sud Netanyahuni aybdor deb topsa, uni faqat prezident Itxak Gertsog afv etishi mumkin.
Tramp o‘z fikrida janob prezidentdan Netanyahuni afv etishni so‘rab, uning urush davrida yetakchilik qilganini ta’kidladi va kichik ayblovlarni ahamiyatsiz deb bildi. Trampning bu bayonoti Isroilda va xalqaro maydonda katta bahslarga sabab bo‘ldi, chunki Netanyahuni poraxo‘rlik, firibgarlik va vakolatni suiiste’mol qilishda ayblashmoqda.
Unga qarshi ish 2019 yilda ochilgan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, Netanyahu milliarder Arnon Milchandan tijorat yordami evaziga qimmatbaho sovg‘alar olgan, shuningdek, Walla axborot sayti orqali ijobiy materiallar chop etilishi uchun imtiyozlar bergan.
Prokurorlar bu orqali u 475 ming yevroga teng iqtisodiy foyda olganini ta’kidlamoqda. Shuningdek, “Yedioth Ahronoth” nashri bilan ham shunday kelishuv bo‘lgan.
Netanyahu barcha ayblovlarni rad etib, ularni siyosiy bosim va tuzoq deb ataydi. Sud jarayoni davom etmoqda, ammo u davlat ishlari bahonasida sud jarayonini bir necha bor kechiktirgan.
Bundan tashqari, Xalqaro jinoyat sudi ham Netanyahuga qarshi urush va insoniyatga qarshi jinoyatlar bo‘yicha tergov olib bormoqda. 2024 yil 21 noyabrda XJS uni G‘azo sektorida sodir etilgan jinoyatlar uchun hibsga olish orderini chiqargan.
Ayblovda Isroil rahbariyatining G‘azo aholisini suv, dori-darmon, oziq-ovqat va elektr ta’minotidan maqsadli ravishda mahrum qilgani ko‘rsatilgan. Shunga qaramay, Netanyahu 2025 yil aprelida Vengriyaga tashrif buyurgan, bu esa xalqaro huquqqa zid harakat sifatida baholangan.
Donald Tramp esa Isroilning doimiy himoyachisi sifatida tanilgan. Uning ma’muriyati G‘azodagi harbiy amaliyotlar va Eron qarshi siyosiy bosimda Tel-Avivni faol qo‘llab-quvvatlagan.
Hatto Xalqaro jinoyat sudi Netanyahuga nisbatan ish ochgandan so‘ng, Tramp ma’muriyati ushbu xalqaro organga qarshi sanksiyalar joriy qilgan. Bu voqea dunyoda AQShning inson huquqlariga zid harakati sifatida tanqid qilingan.
Shu tariqa, Trampning bayonoti nafaqat Netanyahuni siyosiy himoya qilish sifatida ko‘rilmoqda, balki AQShning Yaqin Sharqdagi pozitsiyasining yanada keskinlashishiga ham sabab bo‘lishi mumkin.

Трамп защитил Нетаньяху от обвинений в суде
Президент США Дональд Трамп попросил помиловать премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху по обвинениям в коррупции и злоупотреблении служебным положением в суде. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом он заявил в понедельник в своей речи в Кнессете. Согласно законам страны, если суд признает Нетаньяху виновным, его может помиловать только президент Ицхак Герцог.
Трамп в своем выступлении обратился к господину президенту с просьбой помиловать Нетаньяху, подчеркнув его лидерство в военное время и назвав мелкие обвинения незначительными. Заявление Трампа вызвало большие споры в Израиле и на международной арене, поскольку Нетаньяху обвиняют в коррупции, мошенничестве и злоупотреблении полномочиями.
Дело против него было открыто в 2019 году. По данным следствия, Нетаньяху получил дорогие подарки от миллиардера Арнона Мильчана в обмен на коммерческую помощь, а также предоставил привилегии сайту Walla для публикации положительных материалов.
Прокуроры утверждают, что таким образом он получил экономическую выгоду на сумму 475 тысяч евро. Аналогичное соглашение было достигнуто и с изданием «Yedioth Ahronoth».
Нетаньяху отвергает все обвинения, называя их политическим давлением и ловушкой. Судебный процесс продолжается, однако он неоднократно откладывал его под предлогом государственных дел.
Кроме того, Международный уголовный суд также ведет расследование против Нетаньяху по обвинениям в военных преступлениях и преступлениях против человечности. 21 ноября 2024 года МУС выдал ордер на его арест за преступления, совершенные в секторе Газа.
В обвинении указано, что руководство Израиля целенаправленно лишало население Газы воды, медикаментов, продовольствия и электроэнергии. Тем не менее, Нетаньяху посетил Венгрию в апреле 2025 года, что было расценено как нарушение международного права.
Дональд Трамп известен как постоянный защитник Израиля. Его администрация активно поддерживала Тель-Авив в военных операциях в Газе и политическом давлении на Иран.
Даже после того, как Международный уголовный суд возбудил дело против Нетаньяху, администрация Трампа ввела санкции против этого международного органа. Это событие было раскритиковано в мире как нарушение США прав человека.
Таким образом, заявление Трампа рассматривается не только как политическая защита Нетаньяху, но и может привести к дальнейшему обострению позиции США на Ближнем Востоке.