Turkiya turkiy davlatlarga yashash uchun qulaylik berdi
Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an turkiy davlatlar — O‘zbekiston, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Turkmaniston fuqarolari uchun yangi qulayliklar yaratadigan farmonni imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu farmonga muvofiq, endilikda mazkur mamlakatlar fuqarolari Turkiyada ishlash yoki biznes faoliyati bilan shug‘ullanish uchun fuqarolik olish yoki uzoq va murakkab ruxsatnoma jarayonlaridan o‘tishga majbur bo‘lmaydilar. Ularga faqat yashash guvohnomasi yetarli bo‘ladi.
Biroq, bu qulayliklar harbiy xizmat va huquq-tartibot organlari sohalariga taalluqli emas. Ushbu jabhalar faqat Turkiya fuqarolari uchun ochiq bo‘lib qoladi.
Shuningdek, farmon xorijiy diplom va sertifikatlarni tan olish hamda kasbiy uyushmalarda ro‘yxatdan o‘tish imkoniyatini ham nazarda tutadi. Ammo mazkur fuqarolar ichki saylovlarda ishtirok eta olmaydilar.
Ushbu tashabbus turkiy xalqlar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi va minglab fuqarolarning Turkiyada yashash va ishlash sharoitlarini sezilarli darajada yengillashtiradi. Bu esa turkiy davlatlar o‘rtasidagi iqtisodiy va madaniy aloqalarni rivojlantirishga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.
Farmon qabul qilingandan so‘ng, turkiy mamlakatlardan kelayotgan fuqarolarning Turkiyada yashash va mehnat faoliyati olib borishlari uchun qulay shart-sharoitlar yaratiladi.

Турция предоставила тюркским государствам удобства для проживания
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подписал указ, который создаст новые удобства для граждан тюркских государств — Узбекистана, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана и Туркменистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с этим указом, теперь граждане указанных стран не будут обязаны получать гражданство или проходить долгие и сложные процедуры получения разрешений для работы или ведения бизнеса в Турции. Им будет достаточно иметь вид на жительство.
Однако эти удобства не распространяются на сферы военной службы и правоохранительных органов. Эти области останутся открытыми только для граждан Турции.
Кроме того, указ предусматривает признание иностранных дипломов и сертификатов, а также возможность регистрации в профессиональных союзах. Однако указанные граждане не смогут участвовать во внутренних выборах.
Эта инициатива направлена на дальнейшее укрепление сотрудничества между тюркскими народами и значительно облегчит условия проживания и работы тысяч граждан в Турции. Это положительно скажется на развитии экономических и культурных связей между тюркскими государствами.
После принятия указа будут созданы благоприятные условия для проживания и трудовой деятельности граждан тюркских стран, прибывающих в Турцию.