Afrikada eng kam YAIMga ega davlatlar ro‘yxati e’lon qilindi
Xalqaro Valyuta Jamg‘armasi va Visual Capitalist tashkilotlarining tahlillariga ko‘ra, dunyoda aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan yalpi ichki mahsulot (YAIM) eng past bo‘lgan davlatlarning ko‘pchiligi Sahroi Kabirdan janubdagi Afrika mintaqasida joylashgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2025 yil uchun eng kam YAIMga ega davlatlar ro‘yxati taqdim etildi. Ushbu ro‘yxatda Janubiy Sudan birinchi o‘rinda bo‘lib, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan YAIM 251 dollarni tashkil etadi.
Yaqin Sharqdagi yagona davlat sifatida Yaman 417 dollar bilan ikkinchi o‘rinda turadi. Shuningdek, Burundi, Markaziy Afrika Respublikasi, Malavi, Madagaskar, Sudan, Mozambik, Kongo Demokratik Respublikasi va Niger davlatlari ham eng kam YAIMga ega mamlakatlar qatorida joylashgan.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan 2030 yilgacha barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida qashshoqlikni barcha shakllarda tugatish ustuvor vazifa sifatida belgilanmoqda. Tashkilot rivojlanayotgan davlatlarda qashshoqlikni kamaytirish, iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirish va aholining tabiiy resurslardan teng foydalanishini ta’minlashga qaratilgan milliy va mintaqaviy mexanizmlar yaratish ustida faol ishlamoqda.
Ushbu choralar mamlakatlarning iqtisodiy holatini yaxshilash va aholi farovonligini oshirishga xizmat qiladi.

Объявлен список стран Африки с наименьшим ВВП
По данным анализа Международного валютного фонда и организации Visual Capitalist, большинство стран с самым низким валовым внутренним продуктом (ВВП) на душу населения расположены в регионе Африки к югу от Сахары. Об этом сообщает Zamin.uz.
Представлен список стран с самым низким ВВП на душу населения на 2025 год. В этом списке Южный Судан занимает первое место с ВВП на душу населения в 251 доллар.
Единственной страной на Ближнем Востоке является Йемен, который занимает второе место с 417 долларами. Также в список стран с самым низким ВВП вошли Бурунди, Центральноафриканская Республика, Малави, Мадагаскар, Судан, Мозамбик, Демократическая Республика Конго и Нигер.
Организация Объединённых Наций определяет искоренение нищеты во всех её формах в рамках целей устойчивого развития до 2030 года как приоритетную задачу. Организация активно работает над созданием национальных и региональных механизмов, направленных на сокращение бедности в развивающихся странах, расширение экономических возможностей и обеспечение равного доступа населения к природным ресурсам.