Ushbu holat haqida 404 Media nashri xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, erkak o‘zining shaxsiy pornografik arxivini hukumat kompyuteriga tasodifan yuklab olgan.
U ushbu materiallardan sun’iy intellekt asosida “robot pornografiyasi” yaratish uchun o‘quv bazasi sifatida foydalanmoqchi bo‘lgan. Olti oy o‘tib, hamkasblari ichki serverda minglab ochiq sahnali suratlar to‘planganini aniqlab, tekshiruv o‘tkazishgan.
Ma’lum bo‘lishicha, xodim 1990 yillardan boshlab to‘plagan arxivini ish kompyuteriga ko‘chirgan, biroq tizim shaxsiy va korporativ fayllarni ajratishni bilmagan. Hisobotda aytilishicha, u yillar davomida depressiyadan aziyat chekkan va o‘zini nihoyatda yolg‘iz his qilgan.
So‘roq jarayonida aybini tan olgan, biroq harakatlarini katta jinoyat deb hisoblamagan. Shuningdek, u rahbariyatning ortiqcha qattiqqo‘lligidan norozi bo‘lgan va tergov jarayonini Ispan inkvizitsiyasiga qiyoslagan.
Xodim xavfsizlik ruxsatidan mahrum etilgach, apellyatsiya shikoyati bilan murojaat qilgan, ammo psixologik baholash natijalari uning holatini og‘ir deb topgan va qaror o‘z kuchida qolgan. Ushbu voqea yadro obyekti xavfsizligi va xodimlarning mas’uliyati muhimligini yana bir bor eslatadi.

Сотрудник ядра загрузил на рабочий сервер сотни тысяч фотографий
Сотрудник Министерства энергетики США, имеющий доступ к ядерным объектам, был лишён допуска к безопасности после того, как загрузил на рабочий сервер более 187 тысяч эротических фотографий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом случае сообщил портал 404 Media. По данным, мужчина случайно загрузил свою личную порнографическую коллекцию на правительственный компьютер.
Он планировал использовать эти материалы в качестве учебной базы для создания «роботизированной порнографии» на основе искусственного интеллекта. Спустя шесть месяцев коллеги обнаружили на внутреннем сервере тысячи откровенных фотографий и начали расследование.
Выяснилось, что сотрудник скопировал архив, собранный с 1990-х годов, на рабочий компьютер, однако система не смогла разделить личные и корпоративные файлы. В отчёте говорится, что он страдал от депрессии на протяжении многих лет и чувствовал себя крайне одиноким.
Во время допроса он признал вину, но не считал свои действия серьёзным преступлением. Также он выразил недовольство чрезмерной строгостью руководства и сравнил следственные действия с Испанской инквизицией.
После лишения допуска к безопасности сотрудник подал апелляцию, однако психологическая оценка признала его состояние тяжёлым, и решение осталось в силе. Этот инцидент вновь напоминает о важности безопасности ядерных объектов и ответственности сотрудников.