Manas shahri 2026 yilda poytaxt bo‘lishi mumkin
Qirg‘izistonda Jalolobod shahrining nomi Manas deb o‘zgartirilgach, bu mavzu atrofida faol muhokamalar boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi rahbari Qamchibek Tashiev 24.kg nashriga bergan intervyusida Manas shahrining kelajakda poytaxtga aylanishi mumkinligini aytdi. Unga ko‘ra, 2026 yilda Manas shahri Bishkek va O‘shdan keyin respublika darajasidagi uchinchi yirik shahar maqomini oladi.
Tashiev Jalolobod nomini Manas deb o‘zgartirish qarorini strategik jihatdan to‘g‘ri deb baholadi va bu hudud respublikaning istiqbolli rivojlanish markazlaridan biriga aylanganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Manas poytaxt bo‘lishi mumkin, ammo bu oson emas.
Shaharni poytaxt sifatida tayyorlash, aholining ruhiy va ijtimoiy tayyorgarligini oshirish zarur. Poytaxt bo‘lish katta mas’uliyatni talab qiladi, buning uchun zamonaviy infratuzilma va katta sarmoya kerak bo‘ladi.
Shu bilan birga, shaharda keng ko‘lamli qurilish ishlari va infratuzilma islohotlari olib borilmoqda. Tashievning fikricha, Manas Qirg‘izistonning eng rivojlangan va zamonaviy shaharlaridan biriga aylanishi lozim.
Ma’lumot uchun, 17 sentyabr kuni prezident Sadir Japarov Jalolobod shahrining nomini Manas deb o‘zgartirish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. Ushbu qonun 10 sentyabrda Jogorku Kenesh tomonidan qabul qilingan.
Rasmiy bayonotda bu qarorning maqsadi milliy mafkurani mustahkamlash va xalq qahramoni Manas nomi bilan shaharni sharaflash ekanligi ta’kidlandi. Jalolobod viloyati O‘zbekistonning uchta viloyati bilan chegaradosh bo‘lib, maydoni 64,6 kvadrat kilometrni tashkil etadi.
Shaharda 186 mingdan ortiq aholi istiqomat qiladi, ulardan o‘zbeklar ham ko‘pchilikni tashkil etadi. Bu yangilik Qirg‘iziston jamoatchiligida katta qiziqish uyg‘otdi.
Ayrim fuqarolar buni milliy g‘urur ramzi sifatida qadrlasa, boshqalar poytaxtni ko‘chirish g‘oyasiga ehtiyotkorlik bilan yondashmoqda.

Город Манас может стать столицей в 2026 году
В Кыргызстане после переименования города Джалал-Абад в Манас начались активные обсуждения на эту тему. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава Государственного комитета национальной безопасности Камчыбек Ташиев в интервью изданию 24.kg заявил, что город Манас в будущем может стать столицей. По его словам, в 2026 году город Манас получит статус третьего по величине города республиканского значения после Бишкека и Оша.
Ташиев оценил решение о переименовании Джалал-Абада в Манас как стратегически правильное и подчеркнул, что этот регион стал одним из перспективных центров развития республики. По его словам, Манас может стать столицей, но это не просто.
Необходимо подготовить город к статусу столицы, повысить духовную и социальную готовность населения. Стать столицей — это большая ответственность, для этого потребуется современная инфраструктура и крупные инвестиции.
В то же время в городе ведутся масштабные строительные работы и реформы инфраструктуры. По мнению Ташиева, Манас должен стать одним из самых развитых и современных городов Кыргызстана.
Для справки, 17 сентября президент Садыр Жапаров подписал закон о переименовании города Джалал-Абад в Манас. Этот закон был принят Жогорку Кенешем 10 сентября.
В официальном заявлении подчеркивается, что цель этого решения — укрепление национальной идеологии и увековечение имени народного героя Манаса. Джалал-Абадская область граничит с тремя областями Узбекистана и занимает площадь 64,6 квадратных километров.
В городе проживает более 186 тысяч человек, среди которых узбеки составляют значительную часть. Эта новость вызвала большой интерес в кыргызском обществе.
Некоторые граждане оценивают это как символ национальной гордости, в то время как другие относятся к идее переноса столицы с осторожностью.