Parijdagi Luvrdan qimmatbaho buyumlar o‘g‘irlandi
Yakshanba kuni tongda sodir bo‘lgan voqeaga ko‘ra, uch- to‘rt nafar jinoyatchi kran yordamida oynani sindirib, Fransiya qirollik zargarlik buyumlari saqlanadigan hududga kirgan. Keyin ular mototsikllarda tezda voqea joyidan qochib ketgan.
Madaniyat vaziri Rachida Dati o‘g‘rilik professional tarzda amalga oshirilganini ta’kidladi. Jinoyatchilar atigi to‘rt daqiqa ichida buyumlarni olib ketgan, ammo hech kimga zarar yetkazilmagan.
Shuningdek, bir buyum qochish vaqtida tashqarida topilgan. Ichki ishlar vaziri Laurent Nunez o‘g‘rilik oldindan puxta rejalashtirilganini va jinoyatchilarning ilgari ham shunday hujumlar qilgan bo‘lishi mumkinligini ma’lum qildi.
Maxsus politsiya bo‘linmasi tergovni davom ettirmoqda. Hodisa natijasida hech qanday shikastlanish yoki jarohat qayd etilmagan.
Luvr muzeyi dunyodagi eng ko‘p tashrif buyuriladigan muzeylardan biri bo‘lib, 2024-yilda u yerga 8,7 milliondan ortiq odam tashrif buyurgan. Muzey xavfsizligini oshirish va eski eksponatlar joylashgan zallarni ta’mirlash bo‘yicha rasmiylar ilgari ham ogohlantirish bergan.
Ushbu o‘g‘rilik Fransiya madaniyati va tarixiga katta zarba bo‘ldi. Hozirda muzey vaqtincha yopilgan, ziyoratchilar xavfsizligi ta’minlangan.
Politsiya o‘g‘rilarni tez orada qo‘lga olish va o‘g‘irlangan buyumlarni qaytarish maqsadida tergovni davom ettirmoqda.

Драгоценности украдены из Лувра в Париже
По данным происшествия, произошедшего в воскресенье утром, три-четыре преступника с помощью крана разбили окно и проникли в зону хранения королевских ювелирных изделий Франции. Затем они быстро скрылись с места происшествия на мотоциклах.
Министр культуры Рашида Дати подчеркнула, что кража была совершена профессионально. Преступники забрали вещи всего за четыре минуты, при этом никто не пострадал.
Кроме того, одно из украшений было найдено снаружи во время побега. Министр внутренних дел Лоран Нуньес сообщил, что кража была тщательно спланирована заранее и преступники могли совершать подобные нападения и ранее.
Специальное полицейское подразделение продолжает расследование. В результате инцидента не было зафиксировано никаких травм или повреждений.
Музей Лувр является одним из самых посещаемых музеев мира, в 2024 году его посетили более 8,7 миллиона человек. Власти ранее предупреждали о необходимости усиления безопасности музея и ремонта залов с древними экспонатами.
Эта кража стала серьёзным ударом по культуре и истории Франции. В настоящее время музей временно закрыт, безопасность посетителей обеспечена.
Полиция продолжает расследование с целью скорейшего задержания воров и возвращения украденных предметов.