AQSh mudofaa vaziri Pit Hegsetning ma’lum qilishicha, AQSh kuchlari Karib dengizida Kolumbiyaga tegishli bo‘lgan bir kemani urib tushirgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kema Kolumbiyaning chap qanotdagi Milliy ozodlik armiyasi bilan aloqadorligi aytilmoqda. Operatsiya natijasida uch kishi halok bo‘lgan.
Vazirning ta’kidlashicha, kema noqonuniy giyohvand moddalar savdosida ishtirok etgan, ammo bu da’voni tasdiqlovchi aniq dalillar hozircha e’lon qilinmagan. Pentagon voqea haqida qo‘shimcha ma’lumot bermadi, Kolumbiya elchixonasi esa so‘rovlarga javob qaytarmadi.
Shu kuni AQSh prezidenti Donald Tramp Kolumbiya prezidenti Gustavo Petroni tanqid qildi. Tramp Petronini giyohvandlik ishlab chiqarishni rag‘batlantirishda ayblab, Kolumbiyaga beriladigan moliyaviy yordamni to‘xtatishini ma’lum qildi.
So‘nggi oylar davomida Tramp ma’muriyati Karib dengizida bir necha kemalarga zarba bergan. Bu harakatlar Kolumbiyada keskin tanqidga sabab bo‘ldi.
Inson huquqlari tashkilotlari bunday amaliyotlarni dengizda noqonuniy o‘ldirishlar deb baholadi. Oxirgi paytlarda AQSh va Kolumbiya o‘rtasidagi munosabatlar taranglashgan.
Tramp yana hokimiyatga qaytgach, ikki davlat o‘rtasida siyosiy kelishmovchiliklar kuchaygan. Ushbu vaziyat mintaqadagi barqarorlik va hamkorlik uchun jiddiy tahdid hisoblanadi.
Shuningdek, xalqaro hamjamiyat ham bu masalaga e’tibor qaratmoqda. Kelgusida tomonlar o‘rtasida muzokaralar olib borilib, vaziyatni yumshatish muhimdir.

США нанесли удар по колумбийскому кораблю в Карибском море
Министр обороны США Пит Хегсет сообщил, что силы США нанесли удар по кораблю, принадлежащему Колумбии, в Карибском море. Об этом сообщает Zamin.uz.
Утверждается, что этот корабль связан с Национальной армией освобождения Колумбии с левого крыла. В результате операции погибли три человека.
По словам министра, корабль участвовал в незаконной торговле наркотиками, однако конкретных доказательств, подтверждающих это заявление, пока не опубликовано. Пентагон не предоставил дополнительной информации о происшествии, а посольство Колумбии не ответило на запросы.
В тот же день президент США Дональд Трамп раскритиковал президента Колумбии Густаво Петрони. Трамп обвинил Петрони в поощрении производства наркотиков и заявил о прекращении финансовой помощи Колумбии.
В последние месяцы администрация Трампа нанесла удары по нескольким кораблям в Карибском море. Эти действия вызвали резкую критику в Колумбии.
Правозащитные организации оценили такие операции как незаконные убийства на море. В последнее время отношения между США и Колумбией обострились.
После возвращения Трампа к власти политические разногласия между двумя странами усилились. Эта ситуация представляет серьезную угрозу стабильности и сотрудничеству в регионе.
Кроме того, международное сообщество также обращает внимание на этот вопрос. В будущем важно провести переговоры между сторонами для смягчения ситуации.