Luvrda Napoleon taqinchoqlari o‘g‘irlandi
Ma’lumotlarga ko‘ra, Napoleon va imperator Jozefinaga tegishli bo‘lgan qimmatbaho taqinchoqlar kolleksiyasidan to‘qqizta buyum yo‘qolgan. Fransiya madaniyat vaziri Rashida Dati ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida hodisa haqida shunday ma’lumot berdi: “Bugun ertalab, Luvr muzeyi ochilishi vaqtida o‘g‘irlik yuz berdi.
Hodisada jabrlanuvchilar yo‘q. Hozir men muzey xodimlari va politsiya vakillari bilan voqea joyidaman.” Luvr ma’muriyati 19 oktyabrda muzey favqulodda holat sababli vaqtincha yopilganini rasmiy ravishda ma’lum qildi.
Le Parisien nashrining yozishicha, o‘g‘rilar ta’mirlash ishlari davomida yuk lifti orqali binoga kirib, oyna va eshiklarni sindirib, Appolon galereyasiga yetib borishgan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, o‘g‘irlik juda tez, atigi yetti daqiqa ichida amalga oshirilgan.
O‘g‘rilar tog‘ora, marjon, jig‘a va tiarani o‘z ichiga olgan to‘qqizta qimmatbaho buyumni olib qochishgan. Hozirda muzey mutaxassislari inventarizatsiya jarayonida bo‘lib, yo‘qolgan buyumlarning aniq ro‘yxatini tuzmoqda.
Politsiya esa Parij tarixidagi eng sirli madaniy o‘g‘irliklardan biri bo‘yicha surishtiruv ishlarini boshladi. Ushbu voqea madaniyat sohasidagi katta zarba hisoblanadi va uning tafsilotlari jamoatchilikka tez orada yetkaziladi.

В Лувре украдены украшения Наполеона
По данным, из коллекции ценных украшений, принадлежащих Наполеону и императрице Жозефине, пропали девять предметов. Министр культуры Франции Рашида Дати на своей странице в социальной сети сообщила о происшествии: «Сегодня утром, во время открытия Лувра, произошло ограбление.
Пострадавших нет. Сейчас я нахожусь на месте происшествия вместе с сотрудниками музея и представителями полиции.» Администрация Лувра официально объявила, что 19 октября музей временно закрыт из-за чрезвычайной ситуации.
По информации издания Le Parisien, воры проникли в здание через грузовой лифт во время ремонтных работ, разбили окна и двери и добрались до галереи Аполлона. По данным следствия, ограбление было совершено очень быстро — всего за семь минут.
Воры похитили девять ценных предметов, включая чашу, ожерелье, браслет и тиару. В настоящее время специалисты музея проводят инвентаризацию и составляют точный список пропавших предметов.
Полиция начала расследование одного из самых загадочных культурных ограблений в истории Парижа. Это событие является серьёзным ударом по сфере культуры, и подробности будут вскоре обнародованы общественности.