Xitoyda 20 yoshli qiz boshliqlardan tanbeh olgach, tez orada ovqatlanish, ichimlik ichish va harakat qilishni to‘xtatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
South China Morning Post nashri mahalliy ommaviy axborot vositalariga tayanib, bu holat haqida xabar berdi. Shifokorlar Lida katatonik stupor deb ataladigan psixopatologik buzilish tashxisini qo‘ydilar.
Bu kasallik harakat, xulq-atvor va nutqning buzilishi bilan kechadi hamda ko‘pincha jiddiy depressiya yoki boshqa ruhiy kasalliklar fonida yuzaga keladi. Bir oy davomida qizning ahvoli asta-sekin yomonlashdi.
U gapirishni, mustaqil harakat qilishni, ovqatlanish va ichishni to‘xtatdi. Qarindoshlari unga hojatxonaga borishni eslatishga majbur bo‘ldilar.
Shifokorlarning ta’kidlashicha, voqea sodir bo‘lishidan oldin ham Li yopiq xarakterga ega bo‘lgan, shu sababli o‘z his-tuyg‘ularini ifoda etish va yordam so‘rashda qiynalgan. Ishdagi stressli vaziyat uning ahvolini yanada yomonlashtirdi.
Xitoy psixologiya jamiyatining tadqiqotiga ko‘ra, mamlakatdagi ishchilarning taxminan 4,8 foizi ish bilan bog‘liq depressiyadan aziyat chekadi. Shuningdek, xodimlarning 80 foizi stress va zo‘riqish haqida xabar beradi, 60 foizi esa xavotirni his qiladi.
Bundan tashqari, Xitoyda umumiy ishsizlik darajasi ham yuqori bo‘lib, hukumat yoshlar bandligini qo‘llab-quvvatlash dasturini ishga tushirgan. Biroq, ko‘plab yoshlar ishga joylashishda qiyinchiliklarga duch kelmoqda.

В Китае рабочий стресс заболел молодую девушку
В Китае 20-летняя девушка после замечаний от начальства вскоре перестала есть, пить и двигаться. Об этом сообщает Zamin.uz.
Издание South China Morning Post, ссылаясь на местные СМИ, сообщило об этом случае. Врачи поставили Лиде диагноз психопатологического расстройства, называемого кататоническим ступором.
Это заболевание сопровождается нарушениями движений, поведения и речи и часто возникает на фоне тяжелой депрессии или других психических заболеваний. В течение месяца состояние девушки постепенно ухудшалось.
Она перестала говорить, самостоятельно двигаться, есть и пить. Родственникам приходилось напоминать ей ходить в туалет.
По словам врачей, до происшествия Ли была замкнутой, из-за чего ей было трудно выражать свои чувства и просить о помощи. Стрессовая ситуация на работе усугубила её состояние.
По исследованию Китайского психологического общества, около 4,8% работников в стране страдают от депрессии, связанной с работой. Кроме того, 80% сотрудников сообщают о стрессе и напряжении, а 60% испытывают тревогу.
Кроме того, уровень безработицы в Китае также высок, и правительство запустило программу поддержки занятости молодежи. Однако многие молодые люди сталкиваются с трудностями при трудоустройстве.
По этой причине некоторые, несмотря на чрезмерные рабочие часы и нагрузку, не хотят уходить с работы.